Przyjazne Pokoje Przesłuchań od już od 5 lat chronią dzieci w całej Polsce
Od pięciu lat Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości prowadzi proces certyfikowania Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje już 65 certyfikowanych obiektów.
Strach, niepewność, poczucie winy i brak zrozumienia sytuacji to najczęstsze emocje, jakie towarzyszą dzieciom i młodzieży występującym w roli świadków w sprawach karnych. Składanie zeznań na sali sądowej może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem, szczególnie dla dzieci, które stały się ofiarami przemocy czy wykorzystywania seksualnego. Fundacja Dzieci Niczyje aktywnie działa na rzecz ochrony praw dzieci – ofiar przemocy m.in. dbając o to, by były one przesłuchiwane w warunkach jak najmniej stresujących, z zachowaniem wszelkich zasad przyjaznych przesłuchań.
Przyjazne Pokoje Przesłuchań dostosowane są do potrzeb dzieci w każdym wieku. Utrzymane są w stonowanej kolorystyce i wyposażone w materiały pomocne w trakcie przesłuchania. Przyjazne warunki oznaczają jednak nie tylko pomieszczenie, w którym składane są zeznania, ale także to, że sama rozmowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów w obecności psychologa. Dzięki zainstalowaniu kamer i systemu nagrywającego nie ma konieczności wielokrotnych przesłuchań. Gwarantuje to przesłuchiwanym większy komfort składania zeznań i poczucie bezpieczeństwa. Procedura pozwala na zebranie wartościowego materiału dowodowego bez konieczności pojawiania się dzieci na salach sądowych.
Co roku w całym kraju prowadzonych jest ok. 5000 przesłuchań dzieci do 15. roku życia w sprawach dotyczących przemocy i wykorzystywania seksualnego. Takie przesłuchania prowadzone są w szczególnym trybie chroniącym dzieci zgodnie z artykułem 185 a i b KPK.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje