Komunikacja za pośrednictwem Internetu to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Możemy wymieniać setki wiadomości dziennie, dzwonić w odległe zakątki świata, przesyłać zdjęcia, dokumenty i co jeszcze sobie zapragniemy. Ale jedną z najwspanialszych dobroci technologii są wideokonferencje.
Aby móc komfortowo przeprowadzić telekonferencję, albo nawet zwykłą, dłuższą, niż kilka zdań, rozmowę wideo, musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pod kątem przekazywania dźwięku i obrazu, ale nie tylko.
Na początku, warto byłoby zaopatrzyć się w dobrej jakości kamerę. Oczywiście większość laptopów czy netbooków ma je wbudowane, ale nie jest to zazwyczaj sprzęt najwyższej jakości. Jeśli planujemy prowadzić rozmowy nie tylko ze znajomymi, ale chociażby z partnerami biznesowymi, przyda się nam internetowa kamerka HD, pozwalająca na transmisję wysokojakościowego obrazu.
Zintegrowane w sprzęcie mikrofony również nie należą do najlepszych, zatem nieodzowny będzie zewnętrzny mikrofon, ewentualnie słuchawki z mikrofonem, które doskonale sprawdzą się przy dłuższych rozmowach. Dostępne na rynku modele oferują najróżniejsze konfiguracje, od dużych, nausznych słuchawek, po niewielkie, lekkie i dyskretne nauszniki z odczepianym mikrofonem. Takie modele mogą nam wtedy służyć również, jako sprzęt do codziennego użytku, np. odtwarzania muzyki.
Kiedy mamy już sprzęt, pora na wybór oprogramowania. Najpopularniejszym programem jest oczywiście Skype, oferujący darmowe rozmowy, jak również wysoką jakość audio i wideo. Jego obsługa jest banalnie prosta – wystarczy założyć darmowe konto, odnaleźć kontakty, a potem dzwonić i rozmawiać. Jeżeli chcielibyśmy prowadzić wideokonferencję z udziałem kilku osób jednocześnie, nieodzowne będzie skorzystanie z Google Hangouts, natywnego komunikatora serwisu Google+. W przeciwieństwie do Skype'a, oferuje on jednoczesne połączenie wideo z kilkoma kontaktami, co bywa niezwykle pomocne w przypadku, gdy osoby przebywają w różnych miejscach. Na raz możemy połączyć aż 9 osób!
Jeśli jesteśmy posiadaczami iPhone'a 4 lub 5, iPada 2 i wyżej lub iPoda Touch 4 lub nowszego, jak również sprzętu komputerowego z logo nadgryzionego jabłka, możemy wykorzystać aplikację FaceTime – systemowy, darmowy program do połączeń wideo. Niestety, jego funkcjonalność ogranicza się jedynie do produktów Apple. Za to oferuje wysoką jakość transmisji.
Wideorozmowy możemy prowadzić również za pomocą smartfona, o ile wyposażony jest w przednią kamerę, co uchodzi dzisiaj za standard. W tym celu, analogicznie, jak na PC, możemy skorzystać zarówno z mobilnej wersji Skype'a, jak i Hangouts. Dodatkowo, na Androidzie do wyboru mamy jeszcze Google Talk, które również obsługuje wideorozmowy.
Niezależnie od sprzętu i programu, potrzebne nam będzie połączenie z Internetem (wyjątkiem są smartfony, które – o ile nasz dostawca usług telekomunikacyjnych to oferuje – mogą wykorzystywać pasmo telefoniczne, ale są to wciąż bardzo kosztowne usługi) cechujące się odpowiednią prędkością. Pamiętajmy, że musi on przenieść zarówno głos, jak i obraz.
Przy rozmowach z jedną osobą, wystarczające będzie łącze o prędkości 1 Mb/s, chyba że chcemy korzystać z obrazu HD, wtedy będziemy potrzebowali przynajmniej 2 Mb/s. W przypadku rozmów grupowych, przyjmuje się zasadę, by pomnożyć liczbę rozmawiających przez 2 Mb/s, a więc np. największa opcja w Hangouts, czyli 9 osób, potrzebować będzie 18 Mb/s. Przy dzisiejszym rozwoju technologicznym nie jest to oczywiście żadna przeszkoda, bo większość ofert komercyjnych dostawców posiada łącza o prędkości przynajmniej dwukrotnie wyższej.
Jeżeli chodzi o wideorozmowy przez smartfony bez wykorzystania Wi-Fi, będziemy potrzebowali zasięgu w sieci przynajmniej 3 generacji (3G). Oczywiście najlepsze efekty da nam LTE, gwarantujące zarówno zawrotną szybkość transmisji, jak i minimalne opóźnienia. Niestety, póki co relatywnie niewiele urządzeń oferuje to rozwiązanie. Oczywiście rozmawiać możemy także w sieciach pośrednich, czyli HSPA i HSDPA, obsługiwanych przez wszystkie smartfony i wszystkich operatorów.
Wideorozmowy to bardzo wygodna forma komunikacji, zwłaszcza jeśli chcemy przeprowadzić profesjonalną rozmowę, np. z naszym beneficjentem. O wiele lepiej prezentuje się połączenie wideo, niż rozmowa telefoniczna, podczas której nie widzimy rozmówcy, jego reakcji, gestykulacji, etc. Poza tym, jeżeli zaopatrzymy się w odpowiedniej jakości sprzęt, odkryjemy, że rozmowy wideo są po prostu wygodniejsze.
Źródło: Technologie.ngo.pl