Kalendarze książkowe powoli usuwają się w cień. Rzuca go darmowy internetowy odpowiednik – aplikacja łącząca cechy elektronicznego terminarza z funkcjami medium społecznościowego.
Dostawcą omawianej aplikacji, dostępnej pod tym adresem, jest Google. To darmowy kalendarz internetowy. Jedynym warunkiem do korzystania z niego jest posiadanie konta Gmail. Darmowe jest samo korzystanie z kalendarza, warto jednak pamiętać, że operatorzy komórkowi pobierają opłaty m.in. za powiadomienia sms.
>>>Obejrzyj film instruktażowy jak krok po kroku korzystać z kalendarza Google
Chociażby dzięki takim powiadomieniom aplikacja pomaga trzymać rękę na pulsie. A dziś wyznaczają go m.in. deadline’y w pracy, pory spotkań z kontrahentami, terminy urlopów, zebrań ze współpracownikami czy daty imprez integracyjnych, etc. Wprowadzeniu polskiej wersji językowej kalendarza towarzyszył slogan reklamowy: „Upraszaj. Organizuj. (I wyluzuj)”. Jedną z większych zalet kalendarza są narzędzia pomagające organizować zespołom ludzi pracę.
Aplikacja jest stworzona w technologii AJAX, a to wpływa na brak konieczności instalowania jej na dysku komputera. Do obsługi kalendarza wymagana jest tak naprawdę jedynie przeglądarka internetowa.
Jak zacząć?
Program posiada naprawdę dużą liczbę ustawień i trudno w nim dostrzec ewidentne wady. Tak naprawdę największym minusem jest brak możliwości prostego skasowania kalendarza. Jeśli użytkownik będzie chciał to zrobić, jedyną drogą jest usunięcie całego konta Gmail.
Fakt, że usługa opiera się o internetową aplikację sprawia, że własne harmonogramy łatwo podzielić między innymi użytkownikami. To pozwala na łatwą integrację działań wielu ludzi w jeden grafik, dzięki czemu zarządzanie pracami zespołu jest dużo łatwiejsze. To z kolei przekłada się na lepszą kontrolę nad całym projektem.
Twój kalendarz dostępny wszędzie
Oczywistą zaletą osadzenia go w sieci jest dostęp do kalendarza z dowolnego zakątka ziemi. Można to także zrobić z poziomu urządzeń mobilnych. Twórcy zapewniają ponadto, że kolejne wersje przeglądarki Chrome pozwolą na korzystanie z kalendarza w trybie offline, a więc bez potrzeby posiadania dostępu do internetu. Kalendarz oferuje przydatne przypomnienia. Wśród nich znajduje się możliwość wysyłania powiadomień e-mailem, wyskakujących na ekranie okienek (tzw. pop-up) czy wiadomości sms. Istotne wydarzenia można dodatkowo oznaczyć zaciemniając je.
Wydarzenia można dodatkowo segregować ze względu np. na wydarzenia poranne lub wieczorne, sprawy zawodowe lub prywatne czy też zdarzenia z najbliższej lub dalszej przyszłości. Wirtualny charakter kalendarza sprawia, że idealnie „zmieści się” nie tylko w damskiej torebce czy męskiej aktówce i to niewątpliwie jego największa zaleta w porównaniu do kalendarza książkowego. Produkt firmy Google sprawnie ułatwi zarządzanie wielkimi firmami czy też organizacjami społecznymi, zarówno tymi o hierarchicznym charakterze, jak i tymi pozbawionymi jednego ośrodka decyzyjnego.
Źródło: technologie.ngo.pl