Najnowszy raport pt. “Bend the trend” UNEP oraz International Resource Panel (IRP) z 2024 roku dotyczący globalnych zasobów wskazuje, że systemy żywnościowe znacząco przyczyniają się do przekraczania wielu granic planetarnych. Systemy te odpowiadają za 20% globalnych zmian klimatycznych oraz 60% utraty bioróżnorodności na lądzie.
Raport sugeruje kilka działań mających na celu stworzenie bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego. Wskazuje na perspektywę nałożenia podatków na produkty, które przyczyniają się do pogłębiania kryzysu klimatycznego i zdrowotnego, szczególnie w krajach o wysokim spożyciu mięsa.
Zmiana nawyków żywieniowych, w tym ograniczenie spożycia produktów o dużym wpływie na środowisko, takich jak białko zwierzęce, może zmniejszyć zużycie gruntów rolnych o 5% w latach 2020–2060, jednocześnie przyczyniając się do większej sprawiedliwości żywnościowej na świecie.
Dodatkowo raport rekomenduje wspieranie wydajności rolnictwa w krajach nisko i średnio rozwiniętych oraz ograniczenie odpadów pochodzących z łańcucha produkcji żywności. Zmiana zachowań społecznych, przejście w kierunku zdrowej diety zgodnej z międzynarodowymi wytycznymi żywieniowymi oraz zniesienie zachęt promujących konsumpcję i produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego są kluczowe dla realizacji tych celów.
Anna Spurek, Dyrektorka Generalna Green REV Institute: „Mamy poważny problem. Cierpimy z powodu złego systemu żywności i rolnictwa opartego na hodowli zwierząt, ale nie chcemy się do tego przyznać. Korporacje, politycy, lobby wmawiają nam, że to problem sektora energetyki, transportu, że zamiana plastikowej słomki na papierową odmieni naszą przyszłość. Jednak problem tkwi w naszej diecie, determinowanej przez władców jedzenia, firmy którym opłaca się mówić o tradycji czy prawie do schabowego. Przeprojektowanie systemu żywności musimy rozpocząć dzisiaj, w naszych głowach, na naszych talerzach a od polityków i decydentek domagać się prawdy i działania."
Kontakt dla mediów:
Green REV Institute
Źródło: Green REV Institute