Gdy na witrynie internetowej naszej organizacji potrzebujemy zilustrować jakiś temat przejrzystym wykresem, nie musimy się gimnastykować z eksportem wcześniej przygotowanych danych z arkusza kalkulacyjnego. Z pomocą przychodzi darmowy serwis Chartninja.com pomagający wygenerować przejrzyste, stworzone do sieci wykresy.
Użytkownicy w formie bezpłatnej aplikacji czy też witryny mogą szybko i intuicyjnie przygotować dwa rodzaje wykresów, które z łatwością można umieścić w witrynie internetowej. Wygenerowany wykres wystarczy umieścić przy edycji strony, na której chcemy go posiadać. Nie potrzebujemy w tym celu znajomości skomplikowanych kodów HTML5, bo serwis pożądany diagram przygotuje prawie za nas. Do jego stworzenia potrzebujemy jedynie założenia konta, o czym zostaniemy poinformowani na samym końcu procesu tworzenia. Jednak po wejściu na stronę, by rozpocząć proces musimy wcisnąć „Get start”, a wtedy krótki przewodnik przeprowadzi nas przez kolejne kroki, jakie musimy pokonać w procesie od zaplanowania, po publikację wykresu. Gdy już przebrniemy przez kilka wprowadzających kroków, możemy rozpocząć dodawanie danych.
Od wykresu jeden krok
Wszystkie dane potrzebne do końcowej ilustracji wprowadzany z pozycji lewego menu, klikając w polecenie „Data”. Tu możemy wprowadzić nazwę, poszczególne liczby i dane (w bezpłatnej wersji ograniczone do dwóch kolumn w każdym z pięciu wierszy) i nazwy poszczególnych informacji. Wszystko w kilka minut. Co najistotniejsze – jeśli posiadamy plik wcześniej przygotowany w innym programie (np. w darmowym edytorze OpenCalc) możemy go umieścić na stronie, importując plik .CSV. Wcześniej w edytorze zainstalowanym na komputerze należy jedynie wygenerować dany plik o takim formacie klikając „zapisz jako” i zapisując go w tym formacie.
Poniżej, w kolejnym polu „Style” możemy zdefiniować nie tylko kolorystykę wykresu, ale zdecydować się także na dodatkowe opcje premium. Nie jesteśmy skazani tylko na wykres słupkowy, może to być także wykres kołowy. Niestety, pozostałe opcje znajdują się w wersji płatnej serwisu. W ostatnim polu „Settings” definiujemy rozmiar wykresu (tu warto pamiętać o tym jak szerokiego czy długiego wykresu potrzebujemy do zilustrowania treści znajdujących się w naszej witrynie), decydujemy na pokazywanie tytułu czy poszczególnych wartości na wykresie.
Minusem jest konieczność pogodzenia się z tym, że na gotowym wykresie pojawiać się będą niewielkie reklamy. Znikają w chwili wykupienia wcześniej wspomnianego pakietu premium. Co więcej – każdy wykres jest interaktywny, co także będzie widoczne na stronie po wklejeniu wygenerowanego wcześniej kodu. Po najechaniu myszą na poszczególne części podświetlą się one pokazując odbiorcy dodatkowe dane. Po zarejestrowaniu się otrzymujemy także możliwość śledzenia statystyk i monitorowania tym samym popularności poszczególnych wykresów – ich wyświetleń, interakcji, etc.
Źródło: Technologie.ngo.pl