Po Igrzyskach Olimpijskich przyszedł czas rozliczeń. Także tych dosłownych. Kto, na co i ile wydał. Zostawiając temat rozliczeń tym, którzy mają do tego uprawnienia, warto przy okazji przypomnieć ogólne zasady sprawozdania się stowarzyszeń. Dotyczą one także Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Polski Komitet Olimpijski jest organizacją pozarządową (związkiem stowarzyszeń), zarejestrowanym w Polsce. Powstał i działa na podstawie polskich przepisów, w szczególności ustawy o sporcie oraz ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz najważniejszego dla każdego stowarzyszenia dokumentu – statutu.
To właśnie w statucie określone są cele, dla jakich została powołana organizacja. Tak jak każde stowarzyszenie, PKOl ma prawo samodzielnie wyznaczać swoje cele, programy działania i struktury wewnętrzne. I również, tak jak każde inne stowarzyszenie, PKOl, ma obowiązki, w tym związane ze sprawozdawczością finansową. Przypominamy je w skrócie.
Przejrzystość finansowa stowarzyszeń, czyli gdzie się sprawozdają stowarzyszenia i jak to sprawdzić online
Wszystkie składają deklarację o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT-8) do urzędu skarbowego (niedostępne publicznie)
Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą (wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego KRS) – składa sprawozdanie finansowe do KRS – https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej (nie jest wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS) – składa sprawozdanie finansowe do Krajowej Administracji Skarbowej (niedostępne publicznie).
Jeśli stowarzyszenie prowadzi księgowość w formie Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów nie sporządza sprawozdania finansowego.
Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego (OPP):
- składa sprawozdanie finansowe i merytoryczne do Narodowego Instytutu Wolności - https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/
- zamieszcza je na swojej stronie internetowej – sprawdź na stronie www stowarzyszenia
Stowarzyszenie otrzymało dotację z pieniędzy publicznych (np. z urzędu miasta, gminy, ministerstwa) – składa do grantodawcy sprawozdanie z wykorzystanych środków (niedostępne publicznie)
Dodatkowe obowiązki związane z przejrzystością finansową:
- Stowarzyszenie otrzymujące dotacje i dofinansowania z pieniędzy publicznych jest zobowiązane udostępnić informację publiczną na ten temat (więcej: informacjapubliczna.org).
- Stowarzyszenie ma obowiązek podać do publicznej wiadomości informację o otrzymanych darowiznach od osób prawnych, jeżeli jednorazowa darowizna jest wyższa niż 15 000 zł lub jeżeli suma wszystkich darowizn w danym roku od jednego darczyńcy przekracza 35 000 zł.