Aktywizacja społeczno-ekonomiczna osób wykluczonych społecznie i rozwój lokalny, osiągane dzięki prowadzeniu dobrze prosperującego biznesu to ciekawe wyzwanie. Okazuje się, że w Małopolsce to rozwiązanie sprawdza się znakomicie.
Ekonomia społeczna, bo o niej mowa, nie jest zjawiskiem nowym, lecz takim którego rola i oddziaływanie wzrastają obecnie znacząco. Polega ona na dobrowolnej spontanicznej działalności, podporządkowanej celom społecznym realizowanej poprzez wykorzystanie instrumentów ekonomicznych.[1] W różnych formach, to zjawisko funkcjonuje obecnie na całym świecie.
Na czym polega ta unikalność? Jej kluczowym atutem jest to, że podmioty ekonomii społecznej (PES) nastawione są na realizację celów społecznych, a zyski z prowadzonej działalności reinwestowane są powtórnie w te cele. Jednocześnie tego rodzaju firmy walcząc z wykluczeniem społecznym, w dużej mierze włączają w proces reintegracji społeczno-zawodowej same osoby wykluczone, które nie są w stanie samodzielnie odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Chodzi tu w szczególności o osoby, których aktywność zawodową ograniczają np. różnego stopnia niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, osoby powyżej 50 roku życia czy opiekujące się osobami zależnymi (dziećmi, chorymi) a także osoby młode, takie jak absolwenci szkół czy uczelni próbujący wejść na rynek pracy. Tym, co wyróżnia PES jest przede wszystkim wyraźne zorientowanie na społecznie użyteczny cel przedsięwzięć, m.in. na świadczenie usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, żywieniowych, mieszkaniowych, transportowych, opiekuńczych, a także na tworzenie miejsc pracy.
Modelowym przykładem małopolskiego PES jest „Farma Życia” prowadzona przez fundację „Wspólnota Nadziei”. Firma zajmuje się uprawą owoców i warzyw, a w planach ma także uruchomienie przetwórni i sprzedaż przetworzonych produktów. Pracownikami farmy są osoby chorujące na autyzm. Praca pozwala im na powrót do normalnego życia i jest jednocześnie elementem terapii i rehabilitacji. Pracownicy mieszkają na farmie w wybudowanym specjalnie dla nich domu, w którym dodatkowo udostępnione zostały im pomieszczeniatreningowe i sale rehabilitacyjne. Także w Nowej Hucie funkcjonuje jedno z bardziej prężnych przedsiębiorstw społecznych w Małopolsce. Stowarzyszenie „SIEMACHA” prowadzi Centrum Rozwoju „Com-Com Zone” – nowoczesną placówkę sportowo-wychowawczą. W ośrodku swoją działalność prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego. Młodzi ludzie mogą skorzystać tu m.in. z zajęć w obszarze plastyki, muzyki, informatyki oraz sportu. Ośrodek wspiera rozwój talentów i pasji, oferuje pomoc w nauce, a także organizuje wyjazdy warsztatowe, integracyjne i wypoczynkowe. Kolejnym znanym małopolskim przedsiębiorstwem społecznym jest trzygwiazdkowy pensjonat i restauracja „U Pana Cogito”, zatrudniający osoby z chorobami psychicznymi. Goście chwalą sobie oferowane usługi, co świadczy o ich wysokiej jakości. Pracownicy hotelu korzystają z niego, jako ośrodka rehabilitacji. Podstawowym elementem rehabilitacji jest oczywiście także sama praca.
Artykuł opracowany w ramach kampanii reklamowej promującej produkty i usługi małopolskich przedsiębiorstw społecznych, prowadzonej przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej w ramach projektu „INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej w Małopolsce” (projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).
Źródło: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej