"Przedrukowane. Nowe życie dawnych wzorów" to pomysł na przekazanie dalej lokalnego dziedzictwa. "Przedrukowane", czyli przekazane dalej, w nowej odsłonie współczesnemu odbiorcy.
Praca z dziedzictwem
Nasze działania zakładały twórczą pracę z tradycyjnym wzornictwem z terenu województwa mazowieckiego. Zaproszeni do projektu projektanci i graficy, pracując z tradycyjnym wzornictwem, stworzyli własne interpretacje i wzory czerpiąc z tradycji na podstawie wiedzy, którą przekazali eksperci. Zapoznanie się z tematyką materialnego i niematerialnego dziedzictwa z terenu województwa mazowieckiego było pierwszym krokiem. Do współpracy zostali zaproszeni eksperci, którzy opowiedzieli o różnych aspektach dziedzictwa z terenu województwa mazowieckiego, m.in. wycinance mazowieckiej, wycinance z opłatka, wzornictwie z terenu Urzecza, czy Kurpi. Wysłuchaliśmy wykładów: etnografki Małgorzaty Jaszczołt, etnografa dr Roberta Dula - badacza i popularyzatora dziedzictwa kulturowego nadwiślańskiego Urzecza i Aleksandry Rózgi z Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie.
Zaprosiliśmy do projektu również dzieci i młodzież, żeby poznać ich spojrzenie na dziedzictwo. Uczestnicy stacjonarnych warsztatów mogli zobaczyć dotknąć różnych elementów kultury materialnej: stare tkaniny, wycinanki, poznali wycinankę z opłatka. Na tej podstawie mieli stworzyć własne prace inspirowane dziedzictwem. Efekt warsztatów był również pokazany grafikom biorącym udział w projekcie.
Przykłady twórczej pracy z dziedzictwem Podlasia i Polesia
Kolejnym etapem było wysłuchanie prezentacji osób mających doświadczenie w pracy z dziedzictwem, m.in. w modzie, sztuce, czy projektach interdyscyplinarnych. O swoich działaniach opowiedziała Barbara Chwesiuk (założycielka firmy Bialcon, która w swoich projektach tworząc markę Rabarbar inspiruje się tradycyjnym wzornictwem). Monika Trypuz - opowiedziała o swoim projekcie "Atencja" i pracy z pereborem lubelskim. Konrad Smoliński przedstawił efekty pracy nad wzornictwem Polesia w projekcie "Wzory pogranicza".
Przedrukowane - katalog projektów
W efekcie powstało piętnaście projektów inspirowanych dziedzictwem z terenu województwa mazowieckiego. Prace są bardzo różnorodne, każdy uczestnik wybrał inny element kultury materialnej i inaczej go zinterpretował. To pokazuje, jak niewyczerpanym źródłem inspiracji jest nasze regionalne dziedzictwo. Serdecznie zapraszamy do odkrywania i czerpania z tego cennego źródła!
Katalog projektów jest dostępny bezpłatnie on-line.
Link do katalogu z projektami:
https://issuu.com/fundacjakulturalnaturystyka/docs/przedrukowane.nowe_ycie_dawnych_wzor_w_katalog
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Fundacja Kulturalna Turystyka