Przeciwdziałanie dyskryminacji w pracy Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania powierzyła Pełnomocnikowi Rządu ds. Równego Traktowania realizowanie polityki rządu dotyczącej zasady równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną.
Do zadań Pełnomocnika należy między innymi: opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zasady równego traktowania, przeprowadzanie analiz i ocen rozwiązań prawnych pod kątem respektowania zasady równego traktowania, występowanie do właściwych organów z wnioskami o wydanie lub zmianę aktów prawnych w tym zakresie spraw, podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady równego traktowania, inicjowanie, realizowanie, koordynowanie lub monitorowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania, ochrony przed dyskryminacją, monitorowanie sytuacji w zakresie przestrzegania zasady równego traktowania, promowanie, upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania, a także współpraca z krajowymi organizacjami społecznymi.
Większość spraw Pełnomocniczka przekazuje do rozpatrzenia odpowiednim organom, nie mając sama kompetencji do rozpatrywania przedmiotowych skarg. Tym osobom, które skarżą się na niesprawiedliwe potraktowanie lub złamanie przepisów prawa organ wskazuje odpowiednie ścieżki interwencji, środki prawne i przysługujące możliwości działania.
W raporcie przygotowanym przez Fundację Grejpfrut dodatkowo opisany został ważny rządowy projekt ( „Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia”), dzięki któremu możliwa była diagnoza skali zjawiska dyskryminacji w całym kraju. Na podstawie zgromadzonych danych oraz we współpracy międzyinstytucjonalnej i międzysektorowej stworzono Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016. Projekt ten przyczynił się również do powołania w każdym ministerstwie, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach wojewódzkich i innych wybranych instytucjach publicznych 51 Koordynatorów ds. Równego Traktowania, którzy byli odpowiedzialni m. in. za wdrażanie standardów równościowych w tych instytucjach.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że równy dostęp do dóbr i usług warunkuje stały rozwój społeczeństwa, daje także poczucie bezpieczeństwa, jeśli równość ta jest przestrzegana i chroniona. Opis poszczególnych danych cząstkowych został zaprezentowany w ostatecznej wersji raportu, który zostanie zamieszczona na stronie Fundacji Grejpfrut.
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Źródło: Fundacja Grejpfrut