System produkcji żywności nieśmiało, niechętnie staje się częścią debaty klimatycznej, zdrowotnej i etycznej. Czy zabijanie 80 miliardów zwierząt tzw. hodowlanych rocznie, milionów ton zwierząt morskich może jednak – w obliczu katastrofy klimatycznej, tykającego zegara destrukcji bioróżnorodności – być informacyjnym tabu? Szczególnie, że szykuje się zabijanie kolejnego gatunku. Tym razem ofiarami apetytu przemysłu hodowlanego są ośmiornice.
Protest w Polsce
Środowiska aktywistyczne organizują w dniu 8 czerwca 2022 roku pod Ambasadą Hiszpanii w Warszawie protest przeciwko budowie pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich.
Green REV Institute, operator koalicji Future Food 4 Climate, wspólnie z ponad 110 organizacjami społeczeństwa obywatelskiego przygotował stanowisko zawierające krytyczne uwagi do oceny oddziaływania na środowisko fermy ośmiornic, przedstawionej przez inwestora – Nueva Pescanova. Wystosowałyśmy również list do Ambasadora Hiszpanii z prośbą o wyrażenie sprzeciwu dla planowanej inwestycji oraz protestu wobec wsparcia inwestycji z hiszpańskich i unijnych środków publicznych.
Utworzenie kolejnej fermy przemysłowej, w której masowo hodowane będą zwierzęta, jest niezgodne ze strategią Od pola do stołu (EUFarm2Fork) i związaną z nią inicjatywą utworzenia ram prawnych dla zrównoważonych systemów żywnościowych (SFSF), której celem jest przyspieszenie i ułatwienie przejścia na zrównoważone, sprawiedliwe klimatycznie systemy żywnościowe, uwzględnianie zrównoważenia we wszystkich politykach związanych z żywnością oraz wzmacnianie odporności systemów żywnościowych.
Jak wskazuje Anna Spurek, COO Green REV Institute: „Komisja Europejska musi działać spójnie. Ta inwestycja nie jest zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu czy Od pola do stołu. Jako watchdog wegański i klimatyczny mówimy NIE dla kolejnego marnowania życia ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego. To nie jest zrównoważony system żywności. To nie jest dobrostan zwierząt. To kolejna ferma śmierci dla ludzi, zwierząt i planety.”
Jak zauważa Emilia Kudasik-Gil, Koordynatorka projektu, Green REV Institute: „Ośmiornice to zwierzęta zdolne do odczuwania bólu i cierpienia. Nie możemy pozwolić, by stały się one kolejnymi ofiarami intensywnej hodowli. Strategia Od pola do stołu ma na celu zmniejszenie liczby gospodarstw przemysłowych i poprawę dobrostanu zwierząt tzw. hodowlanych. Nie jest to możliwe przy dopuszczeniu do realizacji inwestycji takich jak wielkopowierzchniowa ferma ośmiornic, będąca przy tym zagrożeniem dla bioróżnorodności”.
Zapraszamy do udziału w proteście i zachęcamy do podpisania petycji Animal Save Movement.
Źródło: Green REV Institute