Przedstawiamy stanowisko lubuskich podmiotów ekonomii społecznej wokół sporu o powołanie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie.
Szanowna Pani
Elżbieta Bieńkowska
Minister Rozwoju Regionalnego
od września br. w regionie trwa niepokojąca sytuacja w sprawie rozstrzygnięcia1/POKL/7.2.2/2012 oraz nr 2/POKL/7.2.2/2012 na prowadzenie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej w województwie lubuskim. Ze względu na dobro sektora ekonomii społecznej, w tym również na trwające prace nad KPRES oraz planem wojewódzkim zwracamy się o szybkie zakończenie sporu i potwierdzenie dokonanego w ramach konkursu wyboru ofert.
Z wielkim niepokojem odebraliśmy działania projektodawców, którzy powołują się na przesłanki formalne (na dodatek nietrafne) potwierdzają nasze – podmiotów ekonomii społecznej – przekonanie, że w powstaniu OWES-ów i działaniach realizowanych z POKL nie chodzi o człowieka, o dobro wspólnoty, ale o partykularne interesy osób i instytucji realizujących różne projekty. Powołując się na przejrzystość, bezstronność i inne patetyczne wartości „lubuskich projektodawców” nie ma mowy o celach działania, istocie OWES, rozwoju ekonomii społecznej i przeciwdziałaniu wykluczeniu.
Dla nas – podmiotów ekonomii społecznej – takie podejście do tak istotnego zagadnienia potęguje jedynie utwierdzenie się w przekonaniu, ze pieniądze z POKL nie są inwestycją w człowieka, ale wyłącznie w prywatne kieszenie wyspecjalizowanych projektodawców, którzy znaleźli sobie wygodny sposób na prosty i łatwy zarobek!
W publicznym liście do Pani Minister z dn. 06.09.2012 r. nie znajdujemy ani słowa do merytorycznej strony KONKURENCYJNYCH przedsięwzięć. Nasze obawy potęgowane są falą krytyki co do systemu OWESów w kraju, które znalazły również swoje odzwierciedlenie w dyskusji i konsultacjach nad Krajowym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej. Otóż realizowane przez różne stowarzyszenia, fundacje i firmy prywatne OWESy w żaden sposób nie działały efektywnie, a ich skuteczność mierzona jest jedynie w wydanych certyfikatach (które nam – pracownikom PES, są do szczęścia niepotrzebne), ilościach wydanych gadżetów, czy godzinach zbędnych szkoleń i niepotrzebnych „nasiadówek”. Jeżeli dodamy do tego potencjalne zagrożenie w postaci preferowania bliskich sobie organizacji i ludzi, to dochodzimy do wniosku, że jedynym solidnym i obiektywnym partnerem dla PES jest właśnie Wojewódzki Urząd Pracy.
Szanowna Pani Minister, jesteśmy podmiotami, które jakoś sobie radzą na rynku pracy. Nie zawsze jest źle, ale dobre momenty pozwalają nam wierzyć, że to co robimy ma sens. To my, a nie „lubuscy wnioskodawcy, przegrani czy wygrani” zatrudniają osoby wykluczone, długotrwale bezrobotne, czy niepełnosprawne. Szanowna Pani Minister stan podmiotów ekonomii społecznej jest tragiczny! Prowadzimy spółdzielnie socjalne, a często nasze miesięczne przychody wystarczają jedynie na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i codziennością dla nas jest, ze pracujemy ZA DARMO, bo nie osiągamy wystarczających przychodów, by wypłacić wynagrodzenia. Taka jest nasza rzeczywistość. Zatem proszę zrozumieć nasze poirytowanie „biciem piany” i kłótnią o „miliony” skoro PES, jak i środowiska osób wykluczonych, stanowią jedynie tło w tym całym zamieszaniu.
Z wielkim dystansem podchodzimy do dobrej woli sygnatariuszy wskazanego listu. To, jakie jest ich podejście do tematu ekonomii społecznej w regionie, niech świadczy brak zaangażowania w działalność Rady Programowej Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej, czy w pracach nad Wieloletnim regionalnym planem działań na rzecz promocji i upowszechnienia ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w województwie lubuskim. Dla nas miarą realnych działań tych podmiotów nie jest zastosowanie w ani jednym przypadku zapisów Ustawy Prawo Zamówień Publicznych w zakresie klauzuli społecznej lub zastrzeżenia, o którym mówi art 22 pkt. 4 lit. 2 ustawy.
Szanowna Pani Minister, zwracamy się z olbrzymią prośbą o szybkie wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, która powoduje brak możliwości rozwoju sektora ekonomii społecznej. Jesteśmy przekonani, ze wybór Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jako podmiotu, który realizuje nie tylko zadania ustawowe, ale też działania z Priorytetu VI, w tym koordynuje pracę PUP w regionie, posiada instytucjonalne przełożenie na władze samorządowe, a na dodatek jest instytucją bezstronną i obiektywną, jest wyborem trafnym i co ważniejsze – właśnie za takim rozwiązanie byłoby najbardziej racjonalne zarówno w KPRES, jak i Planie regionalnym.
Z wyrazami szacunku, W imieniu podmiotów ekonomii społecznej
Zielonogórska Integracyjna Spółdzielnia Socjalna
Do wiadomości:
- Pan Paweł Orłowski, Przewodniczący KM PO KL – Podsekretarz Stanu w MRR
- Pan Piotr Frączak, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
- Pan Krzysztof Balon, Współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego
- Pani Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego / Zarząd Województwa Lubuskiego
- Pan Marcin Jabłoński, Wojewoda Lubuski
- Parlamentarzyści Lubuscy - Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego - Członkowie PM POKL województwa lubuskiego
- Rada Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego - media - organizacje pozarządowe
Źródło: Portal lubuskich PES