Propozycje wkładów własnych niemal w całości wycofane z SzoP-u na 2012 rok
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prawie całkowicie wycofało się ze swoich założeń wprowadzenia obowiązku wkładów własnych do wszystkich działań i poddziałań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nie kończy to jednak dyskusji nad wkładami własnymi w programie.
Konsultacje 4 listopada były po części odpowiedzią na sygnały docierające z poszczególnych województw. Po części również, sami decydenci mieli wątpliwości. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, głównie z organizacji pozarządowych. Jedną z liczniejszych reprezentacji stanowiły organizacje członkowskie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. OFOP w trybie pilnym zorganizował spotkanie swoich członków na temat wkładów własnych, bezpośrednio przed konferencją w Ministerstwie. Wcześniej też Federacja rozesłała informacje na ten temat do wszystkich partnerów społeczno-gospodarczych( organizacje pozarządowe, związki zawodowe, reprezentanci pracodawców oraz środowisk naukowych) w Podkomitetach Monitorujących Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Eksperci Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaprezentowali informacje na temat propozycji wkładów własnych w ramach projektów konkursowych i systemowych. Takie rozszerzenie zakresu objęcia wkładami własnymi Ministerstwo uzasadniało głównie kontrolami Komisji Europejskiej na temat wydatkowania środków unijnych. Organizacje pozarządowe oraz inni reprezentanci instytucji społecznych, organizacji pracowniczych i związków zawodowych, przedstawili swoje wnioski co do skutków, jakie przyniosą proponowane zmiany. Przede wszystkim wykazano:
- niemal całkowity brak możliwości finansowania wkładów przez większość organizacji trzeciego sektora oraz ogromne trudności w oszacowaniu wkładu rzeczowego (prace wolontariuszy, wykorzystaniu sprzętu);
- specyfikę funduszu społecznego, w ramach którego realizuje się zadania publiczne, do których teraz miałoby się dopłacać;
- zagrożenie dla realizacji projektów miękkich, na rzecz twardych z funduszy, które przejęłyby samorządy;
- zmiany reguł gry w trakcie jej trwania - na przekór obowiązującym zasadom, wynegocjowanym dla obecnego okresu programowania;
- danych mówiących o prawie 48% udziale we wszystkich realizowanych projektach przez organizacje pozarządowe (z Europejskiego Funduszu Społecznego), których brak oznaczałby generalne ograniczenie realizacji celów PO KL.
Ponadto przedstawiciele NGO wypunktowali konkretne zaangażowanie i koszty, jakie już ponoszą wdrażając projekty (a które nie są wykazywane w budżetach projektów), np.: utrzymanie lokali, koszty obsługi realizacji projektu i wiele innych. Odpowiedź Ministerstwa w sprawie przyjęcia lub odrzucenia wkładów własnych miała zapaść w tym tygodniu.
- W poddziałaniu 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej;
- W działaniu 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego
Pobierz
-
Pilne! Proszę umieścić na stronie głównej.
691827_201110211408400443 ・38.72 kB
-
201111081638410954
699971_201111081638410954 ・38.72 kB
-
Proszę umieścić w dziale Reprezentanci w KM
705612_201111231819450054 ・38.72 kB
Źródło: Informacja własna, OFOP