Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych przekazała do toruńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego listę kilku propozycji działań, którymi – zdaniem Federacji – powinna zająć się Rada w nowej, rozpoczętej właśnie kadencji. Wiele z tych propozycji może być inspirujących również dla rad w innych miejscowościach.
Federacja obecna jest w toruńskiej RDPP od kadencji 2013-2014. I to właśnie m.in. z tych doświadczeń wynikają postulaty działań. Pozostałe z nich dyskutowane były w środowisku toruńskich NGO od dłuższego czasu. List Federacji do Rady dostępny jest tutaj >>>
O czym jest mowa w liście do Rady?
1* O niezbędnych zmianach w konkursach ofert. Chodzi tu i o upowszechnienie modelu umów wieloletnich, jak też o zmiany proceduralne (uproszczenia) w procesie przyznawania dotacji, jak i o weryfikację zakresu merytorycznego konkursów i próbę zdefiniowania kolejnych zadań, które mogłyby zostać powierzone organizacjom.
2* O konieczności uruchomienia w konkursach generatora ofert on-line. Taki generator powstał kilka lat temu za środki miasta, ale nie został ukończony ani uruchomiony. A w tym czasie procedury elektronicznego składania wniosków stały się powszechne w innych konkursach (fundusze EOG, Program FIO, wnioski do funduszy strukturalnych UE). Feceracja proponuje by także i Toruń dopracował zasady składania ofert on-line, zwłaszcza, że proces przygotowań generatora można przyspieszyć dzięki wsparciu Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
3* O wspólnych przygotowaniach miasta i organizacji do nowej perspektywy funduszy unijnych 2014-2020. Ponieważ nowe wymagania dla projektów finansowanych UE wprowadzają m.in. silniejszy akcent na realizację międzysektorowych projektów partnerskich (w tym premiowanie projektodawców potrafiących angażować lokalne zasoby i instytucje na rzecz realizacji projektu), jak i wymóg wnoszenia wkładu własnego do wszystkich typów projektów EFS, Federacja proponuje, aby dopracować procedurę zawierania partnerstw projektowych przez organizacje z samorządem (gdy liderem jest NGO), jak i zasady dofinansowywania wkładu własnego NGO przez samorząd Torunia.
4* O spójnej polityce lokalowej w Toruniu. To jeden z najdłużej dyskutowanych wątków współpracy miasta z organizacjami. Stąd też pojawia się propozycja Federacji, aby powstał międzysektorowy zespół i aby zrealizowany został w pełni partycypacyjny proces przygotowania takiego rozwiązania, które służyć będzie tak organizacjom pozarządowym, jak i mieszkańcom miasta.
5* O zlecaniu zadań związanych z realizacją i promocją budżetu partycypacyjnego mieszkańców Torunia lokalnym organizacjom pozarządowym na zasadzie otwartego konkursu ofert. W liście Federacji do Rady pojawia się propozycja, aby proces promocji budżetu partycypacyjnego został powierzony do realizacji mieszkańcom (w drodze otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych), a zadania które realizowane są jako wyłonione w drodze głosowania były również zlecane do wykonania organizacjom pozarządowych w trybie konkursu ofert. Zdaniem Federacji, taki model stanowczo wesprze obywatelski i partycypacyjny wymiar „budżetu mieszkańców Torunia”.
Zachęcamy do lektury listu, który może być inspirujący również dla rad w innych miejscowościach i powiatach (tekst tutaj >>>). A o wynikach prac toruńskiej RDPP w kadencji 2013-2014 można przeczytać tutaj >>>.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.