Propozycja przebiegu samooceny Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej
W związku z pytaniami ze strony Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, w sprawie przebiegu samooceny w systemie akredytacji i standaryzacji działania Instytucji Wsparcia Ekonomii Społecznej (AKSES) zespół ekspertów z Centrum Ekonomii Społecznej Kraków przedstawia dokumenty związane z procesem akredytacji oraz prezentuje scaloną i ujednoliconą wersję zasad ich wdrożenia.
- Rekomendacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie standardów działania OWES (z dnia 14.02.2012 r.),
- Wyjaśnieniach dotyczących Rekomendacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie standardów działania OWES (pismo z dnia 16.05.2013 r. skierowane do OWES)
- pismach Dyrektora Departamentu Zarządzania ESF Ministerstwa Rozwoju Regionalnego adresowanego do Instytucji Pośredniczących PO KL (z dnia 01.07.2013 r.)
W ramach wdrażania przez OWES poszczególnych standardów, przewiduje się (do końca 2013 r.) następujące działania:
- W pierwszym etapie OWES, nie później niż w okresie do 3 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji dofinansowanego projektu, samodzielnie dokonuje pierwszej samooceny w zakresie spełniania rekomendowanych standardów. Narzędziem do dokonania samooceny jest elektroniczny formularz wersja 1.0 (kwiecień 2013 r.) do pobrania tutaj:
- W przypadku projektów realizowanych w partnerstwie, do dokonania samooceny w zakresie standardów formalno-organizacyjnych oraz etycznych zobligowany jest każdy z jego członków. Dodatkowo poszczególni partnerzy dokonują samooceny w zakresie oferowanego przez siebie typu wsparcia. Lider odpowiada za właściwe zrozumienie przez innych partnerów poszczególnych standardów, za poprawność informacji zawartych w formularzu. Dodatkowo Lider zobowiązany jest do poinformowania (raportowania) CES o przeprowadzeniu samooceny (w sposób opisany poniżej) i archiwizację formularzy samooceny wszystkich podmiotów tworzących partnerstwo.
- OWES w okresie do 1 miesiąca po dokonaniu pierwszej samooceny, przekazuje raport z samooceny (tj. informację, kiedy przeprowadzono samoocenę, jaki wynik osiągnięto lub w przypadku partnerstw, jakie podmioty dokonały samooceny i w których obszarach standardów) i wypełniony elektroniczny formularz samooceny OWES (lub w razie partnerstwa wszystkich podmiotów tworzących OWES) właściwemu regionalnemu CES. Wyniki samooceny należy włączyć także do dokumentacji związanej z realizacją projektu i w przypadku potrzeby udostępnić je właściwej Instytucji Pośredniczącej oraz audytorom działającym na zlecenie MPiPS.
- Po otrzymaniu informacji o przeprowadzeniu samooceny wraz z formularzami elektronicznymi, CES dokonuje analizy danych, organizuje spotkanie z przedstawicielami OWES, mające na celu omówienie poziomu spełniania poszczególnych standardów oraz zaproponowanie wsparcia szkoleniowo-doradczego na rzecz wdrożenia standardów w OWES. Omówienie raportu z samooceny i zaproponowanie wsparcia powinno się odbyć w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania informacji o przeprowadzeniu samooceny (raportu). Jeśli dany OWES spełnia standardy w co najmniej 60%, spotkanie z CES nie jest obowiązkowe.
Przygotowując plan wsparcia dla OWES, CES odnosi się jedynie do standardów, w których możliwe jest zaproponowanie przez niego szkolenia lub doradztwa. CES nie odnosi się zatem do braków np. w zakresie infrastruktury;
- CES w formie notatki przygotowuje indywidualny plan wsparcia dla danego OWES. Przykładowo w CES-mogą zostać przygotowane oddzielne plany szkoleniowo-doradcze dla każdego z podmiotów tworzących dany OWES.
- W trzecim etapie następuje powtórna samoocena OWES w zakresie stopnia wypełniania standardów, a następnie weryfikacja wypełniania standardów, przeprowadzana przez audytorów działających na zlecenie MPiPS.
Weryfikacja, o której mowa powyżej, nie może zostać przeprowadzona wcześniej, niż 13 miesięcy od daty rozpoczęcia przez OWES realizacji dofinansowanego projektu i nie później, niż 3 miesiące przed datą zakończenia realizacji projektu.
Weryfikacja wdrożenia standardów dokonywana przez audytorów działających na zlecenie MPiPS w ramach Rekomendacji może, lecz nie musi objąć wszystkie OWES zobligowane do wdrożenia standardów.
Opracowanie: Centrum Ekonomii Społecznej-Kraków i Zespół ekspertów podzadania 3.15.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl