Projektor – wolontariat studencki i Polska Akcja Humanitarna to dwie organizacje, które mimo pozornie różnych obszarów działań - mają ze sobą wiele wspólnego.
Program Projektor rozwija wolontariat studencki, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu dzieci i młodzieży z małych miejscowości w Polsce. PAH pomaga ludności cywilnej dotkniętej kryzysami humanitarnymi i długotrwałym ubóstwem na całym świecie. Zarówno Projektor jak i PAH, chociaż każde na swój sposób – chcą dawać ludziom nadzieję na lepszą przyszłość.
Tym razem obie organizacje postanowiły połączyć swoje siły - wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej dzięki możliwościom, które daje Projektor – będą w szkołach w całym kraju poprowadzić zajęcia dotyczące edukacji globalnej. Wolontariusze PAH bazując na metodzie wypracowanej przez Program Projektor - wolontariat studencki, będą przekazywać wiedzę na temat tego, czym jest mądre pomaganie, co nas łączy z ludźmi na różnych kontynentach oraz jakie jest nasze miejsce i rola w łańcuchu globalnych współzależności. Wolontariusze samodzielnie od początku do końca będą tworzyli program zajęć i również samodzielnie będą je przeprowadzali.
„Bardzo się cieszę z faktu nawiązania współpracy z Polską Akcją Humanitarną, która działa na rzecz poprawy globalnych nierówności społecznych. Wierzę, że dzięki temu wspólnie będziemy mogli rozwijać nasze wartości i cele. Mam nadzieję, że będzie to doskonała okazja, by współpracować na różnych polach, w których będziemy mogli m.in. angażować młodych ludzi do podejmowania działań społecznych”.
Projekty mogą być przeprowadzone nie tylko przez wolontariuszy PAH, którzy zarejestrują się w bazie Projektora. Również wolontariusze Projektora będą mogli włączyć się do akcji i przeprowadzić zajęcia z edukacji globalnej dla uczniów i uczennic w wybranej przez siebie szkole a wcześniej będą mieli możliwość odbyć szkolenie zorganizowane przez PAH.
Wolontariuszka Polskiej Akcji Humanitarnej Basia z Uniwersytetu Jagiellońskiego , która przeprowadziła już takie zajęcia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Sierczy z radością opowiada:
„Prowadzenie zajęć było bardzo pozytywnym doświadczeniem. Nasz projekt skierowany był do dzieci ze szkół podstawowych i tak młody wiek "studentów" wiązał się z pewnymi obawami. Czy będą grzeczne, czy będziemy potrafiły je zainteresować i masa różnych innych pytań pojawiła nam się trakcie przygotowań. Jednak okazało się, że wcale nie było czego się bać. Spotkałyśmy się z wielkim entuzjazmem i zapałem ciekawych i grzecznych dzieci. Były momenty, kiedy widocznie traciły zainteresowanie, ale udało nam się szybko reagować i dostosowywać nasz plan tak, żeby nikt się nie nudził”.
Dzięki tej współpracy dzieci i młodzież w polskich szkołach będą miały szansę dowiedzieć się jeszcze więcej o świecie, a wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej zdobędą nowe doświadczenie polegające na przekazywaniu wiedzy młodym słuchaczom. Być może dzięki temu uczniowie i uczennice postanowią kiedyś włączyć się w działania realnie wpływające na poprawę sytuacji ludzi, którzy na całym świecie potrzebują pomocy.
Basia swój projekt podsumowuje tak: „Było to świetne doświadczenie, nie tylko dlatego że zakończone pełnym sukcesem – Panie nauczycielki z innych klas wyraziły chęć przeprowadzenia naszych zajęć z kolejnymi grupami, a co chyba najlepiej świadczy o naszym powodzeniu to radość dzieci, kiedy do nich przychodziłyśmy. Podczas zajęć i w trakcie przygotowań nauczyłyśmy się pracy z dziećmi, co czasami wymaga cierpliwości i kreatywności.”
Cały czas można włączać się w działania obu organizacji. Student, który chciałby dołączyć do programu Projektor musi jedynie zarejestrować się w internetowej bazie wolontariuszy i wybrać szkołę, do której chce się udać ze swoim autorskim projektem. W zamian może liczyć na zwrot kosztów podróży i zakupu niezbędnych materiałów, zaświadczenia, dodatkowe szkolenia, ale przede wszystkim uśmiech młodego uczestnika zajęć. Również szkoły chcące zaprosić do siebie wolontariuszy mogą zgłaszać się przez bazę programu.
Źródło: Projektor- wolontariat studencki