Co roku władze miasta Lublin organizują Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. To wielkie wydarzenie, gdzie spotykają się liderzy organizacji społecznych, władze Unii Europejskiej razem z liderami krajów Partnerstwa Wschodniego, do którego należy także Ukraina. Tradycyjnie kongres odbywa się corocznie jesienią.
W ramach kongresu organizowany jest konkurs projektów, który ma na celu przybliżyć, czym interesującym zajmują się organizacje społeczne i charytatywne Europy, Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego. Następnie ogłaszani są zwycięzcy, którzy otrzymują nagrody od Prezydenta miasta.
Konkurs dotyczy projektów współpracy transgranicznej, realizowany jest w pięciu kategoriach:
a) dobre rządzenie
• kategoria obejmuje projekty zrealizowane w przeciągu ostatnich 3 lat, których istotnym elementem było podnoszenie instytucjonalnej jakości pracy administracji publicznej;
b) społeczeństwo obywatelskie
• kategoria obejmuje projekty zrealizowane w przeciągu ostatnich 3 lat, których istotnym elementem był rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
c) kultura
• kategoria obejmuje projekty kulturalne zrealizowane w przeciągu ostatnich 3 lat, których istotnym elementem było przekraczanie granic w wymiarze kulturowym – w każdej możliwej formie (np. poprzez projekty artystyczne, wymiany lub rezydencje twórców, organizację wydarzeń kulturalnych, tłumaczenia, przekazywanie know how, wymianę idei);
d) turystyka
• kategoria obejmuje projekty zrealizowane w przeciągu ostatnich 3 lat, których istotnym elementem był rozwój turystyki;
e) edukacja
• kategoria obejmuje projekty zrealizowane w przeciągu ostatnich 3 lat, których istotnym elementem był rozwój edukacji nieformalnej, szkolnej czy też akademickiej.
Wzięliśmy udział w konkursie zgłaszając projekt „Zielony dom”, który okazał się, zdaniem jury, zwycięzcą w kategorii „Edukacja”. Niestety nie mogliśmy uczestniczyć w kongresie we wrześniu, dlatego nagrodę otrzymaliśmy 13 listopada w Lublinie.
Lublin jest bardzo pięknym i młodym miastem. Mimo że jego historia liczy niejedno tysiąclecie, ale ma wielu studentów i dlatego jest bardzo młodym miastem. Znajduje się tu około 5 uczelni wyższych, które znane są w całej Europie. A centrum miasta – to kopia powierzchni Rynku we Lwowie, i kiedy szliśmy starą częścią miasta, miało się wrażenie, że jesteśmy we Lwowie. Wszystkie stare miasta polskie mają wspólną historię i architekturę. Stare kościoły zachwycają bogactwem.
Niestety Prezydent miasta był w tym czasie w delegacji, dlatego przyjął nas jego zastępca, kierownik departamentu międzynarodowych projektów, pan Krzysztof Łątka. Przy filiżance kawy pan Krzysztof opowiedział o kongresie i zaprosił na następny kongres w październiku. Obecnie jego departament realizuje kilka projektów w Ukrainie i ma on jechać do Winnicy wg idei e-administracji (zastosowanie technologii informatycznych w administracji publicznej). Osobno zatrzymał się przy projekcie „Zielony dom”, który bardzo spodobał się członkom jury. W tym projekcie jest i nauka, i praca, i rezultat – wpływy ze sprzedanych owoców. Jego zdaniem tego rodzaju projekty powinna wspierać władza w Ukrainie. Zaprosiliśmy jego oraz członków zarządu w gościnę do Zakarpacia tym bardziej, że dwoje pracowników departamentu pochodzi z Ukrainy, ale dobrze pracują w radzie miejskiej. Współpraca między krajami Partnerstwa Wschodniego będzie kontynuowana, władza Lublina nadal będzie przyznawać na to środki, własne i europejskie.
Potem odbyło się wręczenie nagród i prezentów ze strony miasta Lublin i organizacji „Terra Dei”. To ładne zwycięstwo naszej organizacji i dodatkowa możliwość zareklamowania własnej pracy w Polsce, która znana jest z dobrego nastawienia do wsi. Bardzo kocha wieś i robi wszystko dla jej rozwoju.
Ale praca na tym się nie kończy i cały dzień odwiedzaliśmy organizacje społeczne miasta w celu pozyskania kontaktów. Szczególnie spodobały nam się domy dziecka, którymi opiekuje się władza miasta. Spodobała się nam organizacja społeczna SOS, która pomaga odnaleźć się w dużym mieście tym, którzy opuścili domy dziecka.
Ludzie robią wszystko spokojnie i dobrze, każdy złoty przeznaczony jest na polepszenie życia. Prawie wszędzie odbywają się remonty dróg, które są idealne w Polsce.
Życzyliśmy naszym kolegom sukcesów w pracy i żeby w miarę możliwości pomogli nam.
Źródło: informacja nadesłana