Projekt z powiatów gostyńskiego i pleszewskiego na pierwszym miejscu w Polsce
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nagrodził projekt „Jesteśmy - wspieramy - program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim i gostyńskim”.
Do konkursu ofert na finansowe wsparcie projektów realizowanych w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2018 r. zostało zgłoszonych kilkaset projektów z całego kraju.
Zgodnie z zasadami konkursowymi Wydziały Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich przeprowadziły wstępną ocenę formalną i merytoryczną wszystkich nadesłanych ofert konkursowych, a następnie przesłały najwyżej ocenione w województwach do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Komisja Konkursowa Ministerstwa dokonała oceny formalnej i merytorycznej i nagrodziła 53 projekty.
Na pierwszym miejscu, w grupie 19 projektów z najwyższą możliwą punktacją, znalazł się projekt złożony przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszenie „DZIECKO” z Powiatu Gostyńskiego. Współrealizatorami projektu są Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie.
Celem projektu jest dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim oraz pracownikom wspierającym te osoby. Projekt zakłada prowadzenie ponadpowiatowego systemu wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. System uruchomiony w ramach projektu będzie stanowił ważne uzupełnienie i znaczące poszerzenie działań dla osób z zaburzeniami psychicznymi, realizowanych w powiecie gostyńskim i pleszewskim oraz kilku sąsiednich powiatach. Realizacja projektu jest istotna ze względu na potrzebę uzupełnienia i poszerzenia aktualnie funkcjonujących, zwłaszcza instytucjonalnych form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi o działania środowiskowe oraz ze względu na potrzebę integracji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi obecnie zagrożonych marginalizacją lub już zmarginalizowanych.
Projekt obejmuje wiele działań, którymi zostanie objętych łącznie prawie półtora tysiąca osób. Działania zostaną zrealizowane w pięciu obszarach:
- W ramach aktywizacji społecznej, psychicznej oraz fizycznej osób z zaburzeniami psychicznymi odbędą się: - wyjazdy terapeutyczno-aktywizujące; - warsztaty twórcze rozwijające zainteresowania i umiejętności sprzyjające usamodzielnianiu oraz podnoszące samoocenę; - różne formy aktywności uwzględniające indywidualne zainteresowania osób z zaburzeniami psychicznymi i mającą na celu usprawnienie, zapobieganie bierności, nawiązanie nowych kontaktów, poprawę jakości życia, wypełnienie czasu wolnego (np. zagospodarowywanie miejsc ogrodowych pod kątem rekreacji, warsztaty taneczne, wyjścia do kina, wyjazdy do teatru, zajęcia na basenie, bowling); - imprezy rekreacyjne (np. spotkania andrzejkowe); - innowacyjne formy spędzania czasu wolnego jako alternatywa dla powszechnie przyjętych form pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi; - treningi umiejętności społecznych i interpersonalnych oraz treningi budżetowe.
- W ramach zwiększenia różnorodności i poprawy jakości usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi realizowane będą środowiskowe formy wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin: - warsztaty zajęć twórczych; - grupowe warsztaty wspierające rozwój (praca na budowaniu relacji i wzmacnianiu umiejętności komunikacyjnych; - mobilne punkty konsultacyjne udzielające porad specjalistycznych osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
- W ramach upowszechnienia wiedzy na temat form wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin odbędą się: - konferencja szkoleniowa dla rodziców, opiekunów, wychowawców, pedagogów; - konferencja podsumowująca projekt i promująca jego efekty; - szkolenia oraz kursy podnoszące kwalifikacje kadry pracującej z osobami z zaburzeniami psychicznymi (np. szkolenia z pierwszej pomocy, samoobrony, nowych metod pracy .
- W ramach integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym realizowane będą nowe formy i metody wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi: - zajęcia dbania o własny wizerunek i poprawy swojej samooceny; - treningi umiejętności interpersonalnych w formie wyjazdów do galerii handlowej; - wyjazdy turystyczne; - pikniki integracyjne; - integracyjny wojewódzki turniej w bule; - wystawy i koncerty prezentujące twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi w środowisku lokalnym; - Festiwal Kultur.
- Obszar wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi obejmie: - zajęcia rodziców z dziećmi, - szkolenia, kursy i warsztaty o różnej tematyce dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi, służące nabyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności w radzeniu sobie z chorobą i jej objawami w życiu codziennym; - warsztaty dla rodziców, opiekunów i osób z niepełnosprawnością psychiczną; - wydanie biuletynu z informacjami pomocnymi w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi; - grupa wsparcia prowadzona przez moderatora.
Zajęcia dla wszystkich uczestników projektu będą całkowicie bezpłatne dzięki pozyskanym środkom finansowym w ramach grantu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, własnemu wkładowi finansowemu Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszenia „DZIECKO” w Gostyniu oraz pracy wolontariuszy z PCPR w Gostyniu i PCPR w Pleszewie (wolontariat pracowniczy) i wolontariuszy Stowarzyszenia „DZIECKO” z Gostynia i Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie.
Projekt będzie realizowany od maja do grudnia 2018 r.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"