Do projektu „Walizki Wyobraźni - Etap I”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakwalifikowało się i bierze w nim udział 12 placówek przedszkolnych z całej Wielkopolski!!! To innowacyjna forma promocji, upowszechniania i udostępniania wartościowej literatury wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców.
W ramach projektu realizowanego przez Fundację Serdecznik z Poznania 12 Przedszkoli otrzymało kolorową tajemniczą Walizkę z kilkudziesięcioma wybranymi książkami oraz zestaw „magicznych” bajkowych przedmiotów oraz akcesoriów edukacyjnych. Zgodnie z założeniami projektu przedszkola biorące w nim udział zorganizowały i będą regularnie prowadzić Lokalny Klub Czytelniczy „Bajkowe Podróże” dla rodziców i dzieci. Podczas spotkań Klubów odbywać się będą warsztaty artystyczno-edukacyjne. Pedagodzy - opiekunowie Walizek odbędą trzy stopniowe szkolenia specjalistyczne z kreatywnej pracy z książką, a także z niekonwencjonalnego wykorzystania książki jako narzędzia do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Książki znajdujące się w Walizkach takie jak np. „Czarna książka kolorów”, „Dzieci filozofują” czy „Moja mama jest Indianką” stanowią doskonały fundament i punkt wyjścia do prowadzenia ciekawych i niekonwencjonalnych zajęć i warsztatów podczas których możemy odkrywać razem z dziećmi i rodzicami ważne treści ukryte w bajkach i książkowych opowieściach. Wykorzystując pomysły autorów i wydawców, korzystając i wspierając się na pomysłowych ilustracjach możemy z łatwością zadawać i odpowiadać na pytania nurtujące dzieci, dotyczące bezpośrednio ich „dziecięcych” problemów, ale też mówiące o zawiłościach otaczającej nas „dorosłej” rzeczywistości. Przykładowo „Czarna książka kolorów” to książka opisująca kolorowy świat bez jednej nawet czarnobiałej ilustracji (wykorzystująca specjalną technikę druku wypukłego i język Braille’a) pomaga zrozumieć dzieciom jak odbiera świat niewidomy Tomek.
W dobie powszechnej cyfryzacji i kultury masowej, szerzenie nawyku czytelniczego pośród najmłodszych dzieci zaowocuje zainteresowaniem literaturą w dorosłości. Realizując nasz projekt pragniemy pokazać, że codzienny kontakt z książką może być fascynującą podróżą po świecie interesującej literatury, dzięki której dzieci rozwiną wyobraźnię, a także umiejętności społeczne. Specjalnie dobrana literatura przyczyni się do budowania otwartości i tolerancji na drugiego człowieka oraz zrozumienia otaczającego nas świata. Spośród wielu pozycji na rynku czytelniczym wybraliśmy książki, które odznaczają się dużym potencjałem edukacyjnym. Realizując drugi etap projektu chcielibyśmy wyposażyć kolejne przedszkola w wypełnione ksiązkami „Walizki Wyobraźni”.
Źródło: Fundacja Serdecznik