Projekt #tanSASAnia 2017 – polscy wolontariusze pomagają wyposażyć tanzańską Izbę Przyjęć
Fundacja SASA zrzeszająca młodych lekarzy oraz studentów medycyny po raz trzeci zdecydowała się na wsparcie szpitala St. Joseph w Moshi, w Tanzanii poprzez wyjazd polskich wolontariuszy.
Fundacja działa od dwóch lat i od początku swojej działalności jest w stałym kontakcie ze szpitalem St. Joseph. Wypracowanie dobrej komunikacji z tanzańskim ośrodkiem umożliwiło Fundacji wspieranie tamtejszych lekarzy poprzez dostarczanie podstawowego sprzętu medycznego (igły, strzykawki, nici chirurgiczne, stetoskopy, itp.). SASA organizuje zbiórki pieniędzy oraz sprzętu, który następnie jest wysyłany w SASA BOX (paczki bezpośrednio dostarczane do szpitala) lub zawieziony przez wolontariuszy.
W tym roku ośmiu wolontariuszy - studentów medycyny, zdecydowało się na wyjazd do Tanzanii w okresie letnim. Dwie grupy młodych lekarzy od kilku miesięcy intensywnie przygotowują się do wyjazdu. Dzięki warsztatom z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii, chirurgii i chorób zakaźnych, organizowanym przez Fundację, wolontariusze mieli okazję uczestniczenia w ćwiczeniach z lekarzami-praktykami. Na miejscu studenci będą pomagali w opiece nad pacjentami, wezmą udział w nocnych dyżurach, zwiększą wiedzę w zakresie chorób zakaźnych.
Wspierany przez Fundację SASA Szpital St. Joseph zmaga się z brakiem podstawowego sprzętu ze względu na jego niską dostępność i słabą jakość.
Celem projektu jest wyposażenie Izby Przyjęć w niezbędny sprzęt oraz pomoc w poprawie warunków leczenia w szpitalu w Moshi.
Planowany jest również wyjazd lekarza specjalisty, który będzie leczył pacjentów i edukował lokalnych lekarzy. Doświadczenie polskich studentów w zakresie tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej, przyda się w Tanzanii, gdzie wiedza o tych schorzeniach jest wciąż niewielka.
“Wolontariat da nam niesamowitą okazję do zdobycia bezcennego doświadczenia. Wierzymy, że nasza pomoc przyczyni się również do poprawy warunków leczenia w szpitalu w Moshi - bo pomaganie nie powinno mieć granic” - mówi Magda Data, wolontariuszka Fundacji SASA.
Źródło: Fundacja SASA