Obóz wolontariacki „I nastała cisza… Rakutowo na Kujawach”, zorganizowany przez Fundację Ari Ari, jest już na półmetku. Kilkanaścioro wolontariuszy z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji i Armenii porządkuje zaniedbane cmentarze ewangelicko-augsburskie w Rakutowie, Leonowie i Dębniakach. Młodzi ludzie czyszczą nagrobki, odnajdują nowe groby, a także sporządzają dokumentację.
Pracom na nekropoliach towarzyszy szereg warsztatów. W ostatnich dniach wolontariusze brali udział w zajęciach fotograficznych i filmowych. Miriam Gonczarska z Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadziła warsztaty na temat wielokulturowości, podczas których wolontariusze wcielili się w mieszkańców żydowskiego miasteczka. Odgrywając role syjonistów, chasydów, socjalistów i zasymilowanych Żydów próbowali zrozumieć złożoną sytuację żydowskiej społeczności przed II wojną światową i problemy, z jakimi się borykała. Wolontariusze poszukiwali również śladów dziedzictwa żydowskiego w Kowalu. Chociaż pozornie nie zachowało się wiele budynków służących potrzebom kowalan wyznania mojżeszowego, to okazało się, że o żydowskim charakterze miasta świadczyć mogą nawet najdrobniejsze detale architektoniczne.
Wolontariusze odwiedzili również Włocławek, poznając wielokulturowe oblicze miasta. Młodzi ludzie zwiedzili rzymskokatolicką katedrę i wzięli udział w Marszu Żywych upamiętniającym zagładę miejscowych Żydów. Z zainteresowaniem wysłuchali wykładu proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej na temat luteranizmu.
W niedzielę uczestnicy projektu udali się na rajd rowerowy śladem zabytków historycznych i przyrodniczych Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie wycieczki poznali kolejne opuszczone cmentarze mniejszości wyznaniowych, które wymagają prac porządkowych i dokumentacyjnych. Po zakończeniu prac na cmentarzach w Dębniakach i Leonowie odwiedzą jedną z „nowo odkrytych” nekropolii w Goreniu.
Wolontariusze prowadzą także rozmowy ze starszymi mieszkańcami Kowala i okolic. Wywiady okazują się być nieprzebranym źródłem wiedzy na temat historii regionu. Zapis rozmów wykorzystany będzie w publikacji książkowej oraz podczas wystawy podsumowującej projekt, która otwarta zostanie w Kowalu 31 lipca. Tego samego dnia premierę będzie miał film dokumentalny poświęcony całemu przedsięwzięciu, a na cmentarzu w Rakutowie odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne.
Źródło: Fundacja Ari Ari