Bezdomność kotów w Polsce to stały problem dla zwierząt i organizacji NGO.
W imieniu Stowarzyszenia Troskliwe Oko mogę z dumą poinformować, że rozpoczęliśmy pracę nad najważniejszym naszym projektem dotyczącym redukcji bezdomności kotów w Polsce. Nie sami, razem ze Stowarzyszeniem STUKOT i Joanną Studzińską.
Dlaczego nasz projekt dotyczy tylko kotów?
Mamy dane potwierdzające, że wiele gmin kotów nie chce sterylizować i nie wszystkie schroniska przyjmują do siebie koty pod opiekę. W wielu miastach to od osób prywatnych i organizacji zależy los tych zwierząt. Niestety ich rozród jest tak szybki, że walka z bezdomnością przypomina walkę z Goliatem.
Tak jak wiele innych organizacji, stanęliśmy przed problemem z niekończącą się potrzebą pomocy kotom. To doprowadza wiele stowarzyszeń do zadłużenia i w efekcie upadku. W ten sposób działając, nie zmienimy nic w kwestii tych zwierząt. Będziemy do końca życia starać się pomóc kolejnym znajdom, zadłużając się. Problem bezdomności kotów w Polsce jest zbyt wielki.
W 2020 roku w schroniskach przebywały 92 242 psy oraz 32 507 kotów.
"Liczbę zwierząt przebywających w schronisku wykazano jako sumę liczby zwierząt przybyłych do schroniska w 2020 r. oraz liczby zwierząt przebywających w schronisku na koniec 2019 r. W porównaniu do poprzedniego okresu referencyjnego, w 2020 r. odsetek psów przebywających w schroniskach spadł o ok. 12%, zaś odsetek kotów przebywających w schroniskach wzrósł o ok. 4%."
Nie wiemy, ile kotów bezdomnych przebywa na wolności, wiemy jednak, jak wielki wpływ mają koty na ekosystem. Choć wśród nas większość osób to kociarze, jesteśmy świadomi tego, że koty to udomowione drapieżniki. Polują na inne, często zagrożone gatunki zwierząt. Dlatego, że jesteśmy kociarzami, chcemy wziąć odpowiedzialność za to, że człowiek udomowił kota. Pomóc w tej walce o lepsze życie dla zwierząt.
Najczęstsze przyczyny bezdomnośći kotów w Polsce
- Niekontrolowane rozmnażanie zwierząt
- Nieprzemyślane adopcje
- Nieodpowiedzialni właściciele
- Hodowle zwierząt rasowych
Koalicja Sprawa Bezdomnych Zwierząt
W Dniu Bezdomnych Zwierząt, po raz pierwszy padła oficjalnie nazwa „Koalicja SPrawa Bezdomnych Zwierząt”. I to padła od razu w Sejmie. To koalicja, którą zawiązaliśmy ze Stowarzyszeniem Stukot.
W ramach Koalicji sPrawa Bezdomnych Zwierząt pracujemy nad raportem, który byłby przekrojowym spojrzeniem na dotychczasową realizację ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w obszarze dotyczącym bezdomności zwierząt.
Od początku istnienia obu organizacji tworzących koalicję-Stowarzyszenia Stukot oraz Stowarzyszenia Troskliwe Oko, stawiamy na pracę systemową, jako najbardziej efektywną. Zależy nam na zmianie zapisów obecnej ustawy, ponieważ teraz nie gwarantują one prawidłowego wykonywania obowiązków przez realizatorów programów opieki nad zwierzętami.
Całość możesz posłuchać tutaj: Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt
Jeden problem, wiele perspektyw na Sprawę Bezdomnych Zwierząt
Chcemy spojrzeć na ten problem z różnych perspektyw, żeby zrewidować własne przekonania. Samo stowarzyszenie Stukot zaopiniowało jak dotąd 70 programów, ale na tym nie kończą się nasze doświadczenia ze współpracy z gminami miejskimi i wiejskimi — mamy pod opieką bezdomne i wolno żyjące koty i szukamy dla nich pomocy w samorządach.
Mamy też doświadczenia związane z dokarmianiem kotów wolno żyjących i wyłapywaniem zwierząt na kastrację. Dzięki doświadczeniu zawodowemu naszych wolontariuszek i wolontariuszy wiemy, jak wygląda praca w urzędzie gminy czy w inspekcji weterynaryjnej – nie ma tam wystarczających zasobów ludzkich do tego, żeby z odpowiednim zaangażowaniem zająć się sprawami bezdomnych zwierząt.
Dlatego ważne jest podjęcie wysiłku w kierunku stworzenia sprawnie funkcjonujących programów kastracji zwierząt właścicielskich – zaproponowanie pakietu konkretnych działań mobilizujących właścicieli zwierząt do przeprowadzania zabiegów. Ponadto programy te w gminie powinny być obowiązkowe, w związku ze znikomą realizacją tego zadania przez gminy, dopóki pozostaje ono fakultatywne.
Nie tylko raport
Nie chcemy poprzestać na raporcie i rekomendacjach z niego wynikających. Planujemy zaproponowanie konkretnych rozwiązań i propozycji zmian w istniejących przepisach. Wierzymy w to, że szerokie spojrzenie na temat pomoże nam wypracować możliwie najlepsze rozwiązania dla zwierząt oraz ludzi.
Śledź nas w social mediach, na stronie koalicji:
Więcej o naszym projekcie przeczytasz na blogu Troskliwe Oko: Bezdomność zwierząt w Polsce
Źródło: Raport roczny GOV