Projekt polsko-armeński: Bez korupcji. Społeczna kontrola władz lokalnych
Z polskich doświadczeń zwalczania korupcji oraz sposobów na kontrolę lokalnych władz będą korzystać w Armenii. Rozpoczął sie projekt "Bez korupcji. Społeczna kontrola władz lokalnych".
W Polsce po '90 roku trwa proces tworzenia zrębów społecznej kontroli władz państwowych i samorządowych. Pomimo, że proces ten jest jeszcze nie zakończony, już teraz połączenie rozwiązań prawnych i instytucji kontrolnych ze współdziałaniem mediów oraz organizacji pozarządowych przynosi zauważalne efekty w postaci bieżącej oceny funkcjonowania władz oraz wykrywania i eliminowania zjawisk o charakterze korupcyjnym. Również stworzono efektywne mechanizmy bieżącego informowania o poczynaniach władz lokalnych, jak również o prawach obywatela w kontaktach z władzami. Zmienia się też mentalność ludzi - pojawiają się elementy samoorganizacji, w postaci komitetów na rzecz konkretnych rozwiązań oraz przeciwko poczynaniom władz w sprawach kontrowersyjnych. Doświadczenia, mające charakter uniwersalny, mogą być wykorzystane w innych krajach postkomunistycznych, w tym również w Armenii.
W ramach projektu "Bez korupcji. Społeczna kontrola władz lokalnych" planowane jest zorganizowanie pobytu studyjnego dla 10 osób: dziennikarzy, działaczy organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz lokalnych z Armenii. Podczas pobytu w Polsce wysłuchają wykładów oraz odbędą spotkania obejmujące następujące zagadnienia: prawne i instytucjonalne mechanizmy kontroli poczynań władz lokalnych, rola mediów w procesie kontroli decyzji samorządowych, mechanizmy kontroli władz w praktyce, inicjatywy lokalne i samoorganizacja mieszkańców oraz organizacje pozarządowe w procesie kontroli władz i wspierania obywateli. Wizyta studyjna zostanie poprzedzona konferencją w Erewaniu wprowadzającą w polskie doświadczenia związane z przeciwdziałaniem korupcji. Na koniec projektu zostanie zorganizowane seminarium na temat możliwości związanych z zastosowaniem tych doświadczeń w armeńskich warunkach.
Projekt realizowany jest przez Fundację Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej we współpracy z Centrum Rozwoju Regionalnego / Transparency International Armenia, a finansowanego przez Ambasady Brytyjskie w Warszawie i Erewaniu za pośrednictwem British Foreign and Commonwealth Office w ramach Global Opportunities Fund, Re-Uniting Europe Programme.
Ocena realizacji projektu będzie dokonana przez społeczną Radę, w
skład której wchodzą:
• Joanna Malarczyk - Przewodnicząca Rady (ekspertka, Związek Biur Porad Obywatelskich),
• Grażyna Kopińska (Dyrektor, Program Przeciw Korupcji, Fundacja im. Stefana Batorego),
• Jan Fusiecki (dziennikarz, "Gazeta Wyborcza"),
• Zbigniew Janas (b. poseł, Fundacja Solidarności Polsko - Czesko - Słowackiej),
• Izabela Kraj (dziennikarka, "Rzeczpospolita"),
• Andrzej Wielowieyski (Senator, Senat RP).
Szczegółowe informacje o projekcie uzyskać w biurach Fundacji lub Centrum.