Projekt "Polska cyfrowa równych szans" zwycięzcą międzynarodowego konkursu WSIS Project Prize 2012
Już 14 maja podczas corocznego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, który odbędzie się w Genewie, projekt "Polska cyfrowa równych szans" zostanie uhonorowany pierwszą nagrodą w kategorii "capacity building" (budowanie potencjału cyfrowego). Projekt pokonał projekty ze Stanów Zjednoczonych i kilkunastu krajów europejskich.
Szczyt organizowany jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Spotkanie to jest największym corocznym zgromadzeniem przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji społecznych i przemysłu technologii informacyjno-komunikacyjnych na świecie.
- Nagroda, którą otrzymaliśmy, jak również poszerzające się grono ambasadorów naszego programu, ma dla nas wymiar prestiżowy, ale przede wszystkim praktyczny. W Polsce mamy już prawie 2 tys. wolontariuszy - Latarników Polski Cyfrowej, zwłaszcza w małych miastach i wsiach. Szkolą się, dyskutują ze sobą i rozpoczynają działania w swoich środowiskach – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. - Rośnie potencjał cywilizacyjnej zmiany w konkretnym wymiarze lokalnych działań.
Zachęcić starsze pokolenia do korzystania z sieci
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” „Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat” wynika, że z internetu korzystają w Polsce przede wszystkim ludzie młodzi. Badanie wskazuje, że problemem nie jest brak dostępu do internetu czy nawet sprzętu. Największą barierą jest niski poziom wiedzy na temat korzyści płynących z korzystania z sieci.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” rozpoczęło największe przedsięwzięcie dotyczące edukacji cyfrowej Polaków w historii naszego kraju. Głównymi beneficjentami projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans” są konkretni ludzie – „Latarnicy Polski Cyfrowej”. Głównym założeniem kampanii w pierwszej połowie 2012 roku jest pozyskanie grupy około 3 tys. „Latarników”, którzy po przejściu specjalnych szkoleń będą promowali korzystanie z sieci w swoich lokalnych społecznościach.