Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
30 maja 2013 kończy się realizacja pięcioletniego projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce” realizowanego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Jest to jeden z największych projektów ochroniarskich zrealizowanych w kraju. Objął on swoim działaniem gatunek nietoperza - podkowca małego w całym zasięgu jego występowania w Polsce.
Wartość projektu: 9 434 296 PLN. W tym: finansowanie przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 8 019 000 PLN, finansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej –1415296 PLN. Czas na podsumowania.
W czasie pięciu lat realizacji projektu:
- przeprowadzono inwentaryzacje terenów, na których tego typu działania nie były wcześniej prowadzone. Zaowocowało to odkryciem 54 cennych stanowisk, z czego 30 to schronienia zimowe, a 24 to schronienia kolonii rozrodczych.
- corocznym monitoringiem objęto niemal wszystkie znane stanowiska podkowca małego w Polsce tj. 80 stanowisk letnich i 50 zimowych.
- wykonano zabezpieczenia 17 zimowisk podkowca małego – 11 w województwie małopolskim i po 2 w województwach: podkarpackim i dolnośląskim.
- wykonano wymianę pokryć dachowych w 10 obiektach: kościół pomocniczy pw. Św. Michała Archanioła w Dubnem, kościół filialny pw. Św. Łukasza w Jastrzębiku, kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Jaworznej, kościół parafialny pw. Św. Katarzyny PM w Kamionce Małej, kościół filialny pw. Św. Bartłomieja w Kamionce Wielkiej, cerkiew filialna pw. Św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej, młyn w Pierśćcu, kościół filialny pw. Św. Dymitriusza w Szczawniku, cerkiew filialna pw. Św. Dymitra w Śnietnicy, kościół przy pustelni Św. Jana w Trzcianie.
- zrekonstruowano zniszczone lub niekompletne ciągi roślinności w otoczeniu ośmiu letnich stanowisk podkowca małego: kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu; kościoła pomocniczego pw. Św. Michała Archanioła w Dubnem; cerkwi pw. Bazylego Wielkiego w Koniecznej; kościoła pw. Św. Dymitra w Leluchowie; kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Nowym Rybiu; kościoła pw. Św. Stanisława i Barbary w Szyku; kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej; kościoła pw. Św. Katarzyny PM w Wilkowisku.
- zaprezentowano projekt na 42 różnego rodzaju imprezach (konferencjach, seminariach, festynach, szkoleniach, prelekcjach w muzeach, szkołach)
- najpopularniejszy artykuł na stronie projektu (www.podkowiec.pronatura.org.pl/ue) przeczytało ponad 33 tys. osób
- w powstały 202 artykuły na temat projektu umieszczone na 56 portalach internetowych
- dziewięciokrotnie działania projektu były prezentowane TVP (Teleexpress, TVN24, Kawa czy herbata?, Kronika TVP Kraków, Informacje TVS)
- przeprowadzono akcję szlakiem podkowca, która pozwoliła zaangażować sympatyków nietoperzy do bezpośrednich działań.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.