Wrocławska Rewitalizacja wraz z partnerami realizuje od lipca 2012 r. innowacyjny projekt „KARnet15+ − model współpracy trójsektorowej”. Celem projektu jest wypracowanie i upowszechnienie w Polsce nowego modelu współpracy trójsektorowej pomiędzy podmiotami publicznych i niepublicznych instytucji pomocy i integracji społecznej, a przedsiębiorcami.
Model będzie służyć ułatwianiu wchodzenia na rynek pracy młodzieży w wieku 15-25 lat, w tym szczególnie zagrożonej wykluczeniem społecznym (wychowankowie pieczy zastępczej). W jego ramach powstaną Kluby Aktywności Rozmaitych KARnet – miejsca spotkań i edukacji nieformalnej młodzieży.
Istotą projektu jest zmiana sposobu myślenia o problemach młodych ludzi wśród osób, które sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę. Pierwszy etap realizacji projektu pozwolił na zdiagnozowanie kluczowych problemów, które dotyczą młodzieży, w tym zwłaszcza wychowanków pieczy zastępczej. Są nimi m.in.: rozszczepienie i brak komplementarności pomocy wśród instytucji, skupianie się w pracy na deficytach młodzieży, brak poczucia wpływu na własne życie, brak pozytywnych wzorców związanych z nauką i pracą. Te z kolei powodują przypadkowe decyzje o wyborze kierunków kształcenia i zagubienie na rynku pracy. Jak im przeciwdziałać?
Skuteczność zapobiegania tym problemom będzie sprawdzana w trakcie drugiego etapu realizacji projektu, realizowanego zgodnie ze „Strategią wdrażania modelu współpracy trójsektorowej”. We Wrocławiu i Poznaniu powstaną sieci Klubów Aktywności Rozmaitych (KARnet). Każda sieć będzie liczyła 3 kluby, które będą rozmieszczone w różnych dzielnicach miast.
KARnety skupią wokół siebie osoby o różnych zainteresowaniach, będą miejscem poszukiwania, eksperymentowania, tworzenia przestrzeni dla edukacji nieformalnej i rozwoju kompetencji społecznych. To innowacyjne podejście do pracy z młodzieżą będzie się opierało na współpracy w obszarach rozwoju zainteresowań, rozwoju kompetencji społecznych, edukacji do pracy, a nie jak dotychczas tylko na wskazywaniu deficytów. Młodzi ludzi będą się spotykali z liderami, którzy będą wsparciem w procesie rozwoju, nabywania wiedzy o rynku pracy, kompetencji społecznych i zawodowych. Pogłębią swoją świadomość nt. umiejętności i zalet, nauczą się rozpoznawać oczekiwania pracodawców – wyjaśnia Aldona Obszyńska, kierownik projektu. Z drugiej strony Kluby Aktywności Rozmaitych będą miejscem testowania skuteczności narzędzi do pracy z młodzieżą dla opiekunów pieczy zastępczej i wychowawców pracujących z młodzieżą.
Diagnoza sytuacji młodzieży na rynku pracy i doświadczenia partnerów pokazały, że dotychczasowa pomoc udzielana młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, jest rozczłonkowana wśród wielu instytucji i ma charakter wybiórczy. Dlatego podstawą dla osiągnięcia lepszych i trwalszych efektów jest model współpracy trójsektorowej pomiędzy podmiotami publicznych i niepublicznych instytucji pomocy i integracji społecznej a przedsiębiorcami. KARnet15+ − model współpracy trójsektorowej umożliwi wymianę doświadczeń między podmiotami i kompleksowe podejście do problemów – dodaje Aldona Obszyńska.
Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Partnerami projektu są instytucje sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego: Gmina Wrocław (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu), Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz spółka ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.
Źródło: Projekt Karnet15+