Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w październiku 2019 roku zostało partnerem projektu „Dialogue in Adult Education" (DiA), czyli „Dialog w zakresie edukacji dorosłych”, realizowanego w ramach unijnego Programu Erasmus+ KA204.
Celem projektu jest poszukiwanie praktycznych rozwiązań dotyczących budowania dialogu społecznego, pokojowej edukacji i zarządzania konfliktami w edukacji dorosłych.
Organizacją wiodącą jest Comparative Research Network z Niemiec, a partnerskimi organizacjami są: niemieckie Aufbruch Neukölln, duńskie Crossing Borders, ukraińska Ukrainian Network od Adult Education and Development of Innovations, cypryjska PLANBE PLAN IT BE IT oraz dwa uniwersytety - UNIVERSITY ST KLIMENT OHRIDSKI BITOLA z Republiki Północnej Macedonii i Visoka skola medjunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld z Chorwacji. Każdy z partnerów posiada doświadczenie w zakresie budowania pokojowego współdziałania, tworzenia otwartych społeczności, rozwiązywania konfliktów, budowania dialogu społecznego. Partnerzy projektu są nie tylko doświadczonymi szkoleniowcami, ekspertami, ale przede wszystkim (jak czytamy w DiA Manifesto) mają otwarte umysły i serca.
Projekt skierowany jest do trenerów edukacji pozaformalnej, lokalnych działaczy i członków organizacji pozarządowych, ale także wszelkiego rodzaju edukatorów, studentów oraz badaczy, a szczególną uwagę zwraca na osoby pracujące z uchodźcami, osobami wewnętrznie przesiedlonymi, migrantami, mniejszościami, osobami starszymi i będącymi w niekorzystnej sytuacji społecznej.
Pod koniec lutego 2020 roku dwie przedstawicielki stowarzyszenia – Ewa Kozdraj i Elżbieta Rojek wzięły udział w spotkaniu w Kopenhadze, prowadzonym przez partnera projektu – organizację Crossing Borders (https://crossingborders.dk/). Jej misją jest edukacja obywateli i zwiększanie świadomości nauczycieli w zakresie globalnych problemów, aby przyczyniać się do budowania pokojowego i zrównoważonego świata.
Tematem spotkania był dialog społeczny ze społecznościami migrantów. Spotkanie w Danii było pełne inspiracji i nowych pomysłów. Szczególnie ważnym dla nas było poznanie globalnych projektów tej międzynarodowej organizacji oraz jej pracowników/pracowniczek, w tym prezydenta Garby Diallo. W kontekście naszych działań z uchodźcami/czyniami i migrantami/tkami poprzez sztukę, inspirujące były fotografie aktywisty duńskiego Jacoba Holdta (autora wielu książek, w tym najbardziej znanej „American Pictures”) oraz patchworkowe obrazy o tematyce społecznej, autorstwa Annie Hedvard.
Zaprezentowałyśmy dwie dobre praktyki z pola działań naszej organizacji, obie zrealizowane w ramach projektu „Głosem Kobiet” (https://dlaziemi.org/glosem-kobiet/). Pierwszą była budowa „Wiosek – Osad Pokoju”, czyli wspólna praca uczniów szkół średnich nad wybudowaniem makiety miejsca, w którym pokojowo mogą wspólnie mieszkać przedstawiciele różnych kultur i wyznań. Powstały trzy makiety, a ich wygląd był konsultowany z uchodźczyniami i migrantkami – ekspertkami, które wspólnie z uczniami ustalały zasady funkcjonowania wielokulturowej społeczności. Drugą był cykl spotkań migrantek i uchodźczyń z mieszkankami małych miejscowości na Lubelszczyźnie. Od 2015 roku stowarzyszenie zrealizowało kilkadziesiąt takich spotkań i jest to nasze kluczowe działanie. Pozwala na obalanie mitów i stereotypów, nawiązywanie przyjaźni i zmianę postrzegania uchodźców i uchodźczyń w naszym społeczeństwie.
Kolejne działania zaplanowane w projekcie, kolejne spotkania wciąż przed nami!
Źródło: Stowarzyszenie Dla Ziemi