Program rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - co nowego w zespołach eksperckich?
Odbyły się kolejne spotkania zespołów ekspertów, powołanych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego w celu wstępnych konsultacji Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Prowadzone są prace i dyskusje, dotyczące m.in. takich kwestii, jak mechanizm 1%, przyszłość Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wolontariatu, edukacji obywatelskiej. Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z tych spotkań.
Zespół II
Budowa instytucji dialogu obywatelskiego
II posiedzenie
22 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się II posiedzenie Zespołu eksperckiego dotyczące budowy instytucji dialogu obywatelskiego. Spotkaniu przewodniczył min. Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, a uczestniczyli w nim eksperci sektora pozarządowego.
Spotkanie rozpoczął Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego informacją dotyczącą planowanego na wrzesień br. seminarium na temat mechanizmu 1% oraz nowych tematów na kolejne seminaria. Byłyby to m.in. szeroko pojęty pożytek publiczny, rozwój filantropii oraz problematyka związana z konsultacjami publicznymi. Następnie przekazał głos Panu Piotrowi Krygielowi Doradcy PRSO, który przedstawił treść materiału informacyjnego „Instytucjonalne uwarunkowania dialogu obywatelskiego w Polsce – wstęp do dyskusji”, który otrzymali wszyscy członkowie Zespołu.
Pełnomocnik podkreślił, że fakt pojawienia się RDPP, jako instrumentu dialogu obywatelskiego z całą pewnością należy uznać za rzecz niezwykle ważną dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W chwili obecnej należy jednak postawić pytanie, co dalej. Daje się zauważyć jeden istotny deficyt, zarówno w ustawie jak i w myśleniu o instytucjach dialogu obywatelskiego. Brak jest jasno sformułowanego celu. Stąd właśnie propozycja rozpoczęcia dyskusji od próby sformułowania tego celu.
Zespół II
II posiedzenie
22 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się II posiedzenie Zespołu eksperckiego dotyczące instytucjonalno-legislacyjnych barier rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Spotkaniu przewodniczył min. Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, a uczestniczyli w nim eksperci sektora pozarządowego.
Zespół III
II posiedzenie
24 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się II posiedzenie Zespołu eksperckiego dotyczące reformy systemu horyzontalnego finansowania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Spotkaniu przewodniczył minister Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, a uczestniczyli w nim eksperci sektora pozarządowego.
Spotkanie rozpoczął Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Przywitał członków Zespołu i podziękował za uczestnictwo w posiedzeniu. Przedstawił przygotowane na posiedzenie materiały oraz poinformował o toczących się pracach nad projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju czy Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego, które zostaną formalnie rozpoczęte z momentem wpisania projektu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Poinformował o przewidywanych w okresie jesiennym konferencjach tematycznych dotyczących kwestii „1 procenta”, pożytku publicznego, rozwoju filantropii w Polsce.
Zespół IV
II posiedzenie
24 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się II posiedzenie Zespołu eksperckiego dotyczące programu rozwoju wolontariatu – Korpus Solidarności. Spotkaniu przewodniczył minister Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, a uczestniczyli w nim eksperci sektora pozarządowego.
Spotkanie rozpoczął Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Przywitał członków Zespołu i podziękował za uczestnictwo w posiedzeniu. Przedstawił przygotowane na posiedzenie materiały oraz poinformował o toczących się pracach nad projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju czy Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego, które zostaną formalnie rozpoczęte z momentem wpisania projektu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Poinformował o przewidywanych w okresie jesiennym konferencjach tematycznych dotyczących kwestii „1 procenta”, pożytku publicznego oraz rozwoju filantropii w Polsce.
Zespół V
II posiedzenie
20 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się II posiedzenie Zespołu eksperckiego dotyczące edukacji obywatelskiej. Spotkaniu przewodniczył min. Wojciech Kaczmarczyk – Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, a uczestniczyli w nim eksperci sektora pozarządowego.
Spotkanie rozpoczął Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Nawiązując do materiałów, które otrzymali uczestnicy spotkania podkreślił, że obszar edukacji obywatelskiej, który jest jednym z pięciu obszarów przygotowywanego Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest jednym z najtrudniejszych ze względu na swoją złożoność, jak i szeroki zasięg (edukacja w szkołach, edukacja dorosłych, edukacja poprzez media). Spotkanie poświęcone będzie na dyskusję na temat form organizacyjnych i sposobów realizacji edukacji obywatelskiej w praktyce. Zaproponował utworzenie trzech grup roboczych złożonych z członków Zespołu, które wypracowałyby propozycje takich działań w trzech powyższych zakresach. Zaznaczył przy tym, że przez edukację obywatelską rozumiemy działania zmierzające do ukształtowania świadomego obywatela, przygotowanego do aktywności społecznej. Edukację silnie zakorzenioną w polskiej tradycji, ale również podejmującą wyzwania i odpowiedzialności o charakterze globalnym, jak np. dbałość o środowisko naturalne, czy uczestnictwo w programach humanitarnych i rozwojowych, które są kierowane do uboższych części świata.