Budowanie wśród społeczeństwa świadomości na temat przysługujących nam praw człowieka oraz ich promocja w środowisku publicznym to cel przyświecający Programowi Praw Człowieka.
Podążając w kierunku wizji i pierwszego celu statutowego Stowarzyszenia – dążenia do sprawiedliwego świata, gdzie respektowane są godność człowieka i różnorodność kulturowa – ELSA Poland stworzyła Program Praw Człowieka jako jeden ze swoich programów wiodących.
Program Praw Człowieka ELSA Poland
Budowanie wśród społeczeństwa świadomości na temat przysługujących nam praw człowieka oraz ich promocja w środowisku publicznym to cel przyświecający Programowi Praw Człowieka.
Podążając w kierunku wizji i pierwszego celu statutowego Stowarzyszenia – dążenia do sprawiedliwego świata, gdzie respektowane są godność człowieka i różnorodność kulturowa – ELSA Poland stworzyła Program Praw Człowieka jako jeden ze swoich programów wiodących. Skupia się on na prawie do równego traktowania oraz wszelakich kwestiach antydyskryminacyjnych. Ambasadorem Programu jest Pani Joanna Brodzik. Program wspierany jest również przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.
Inicjatywy
Łącznie na Program Praw Człowieka ELSA Poland w tym roku akademickim złożyło się niemalże 100 wydarzeń w piętnastu miastach w całej Polsce.
Wydarzenie te, to nie tylko rozpoczęte lub kontynuowane programy edukacji prawnej dla młodzieży szkolnej (w Warszawie, Wrocławiu czy Toruniu), ale też różnorodne inicjatywy podejmowane we współpracy z kołami naukowymi i organizacjami pozarządowymi - zarówno o charakterze charytatywnym, jak i naukowym. Na wyróżnienie zasługuje Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Tezy Równości" zorganizowana w Lublinie, podejmująca tematykę praw człowieka w rodzinie czy praw osób LGBT. Co więcej, we współpracy z the Bridge Foundation część Grup Lokalnych uczestniczyła w akcji "Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach" polegające na czytaniu najmłodszym przygotowanej przez ONZ książki z bajkami opowiadającymi o tym, z czym mierzy się dziś ludzkość, od problemu nierówności, poprzez pokój na zrównoważonym rozwoju skończywszy.
Podsumowując tegoroczny Program Praw Człowieka nie można nie wspomnieć o dwóch projektach
Kampania społeczna "spojrzwlustro"
Pierwszym z nich jest kampania społeczna "#spojrzwlustro - zmiana zaczyna się od Ciebie", której celem było ukazanie sprzeciwu Stowarzyszenia wobec wszechobecnemu w życiu publicznym wykluczeniu. Kampania realizowana była poprzez spoty, które przedstawiały sytuację z życia codziennego oraz prawdziwe historie przesłane przez osoby, które chciały wnieść swój wkład w kampanie.
Right2B
Drugi projekt – Right2B to zwieńczenie roku pracy nad Programem Praw Człowieka. W ramach Right2B odbędą się warszaty współorganizowane z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Kampanią Przeciw Homofobii oraz Deloitte, EY i CMS. Zwieńczeniem Right2B będzie trzydniowe Forum, które rozpocznie panel „Wyzwanie odpowiedzialnego biznesu w XXI wieku” z udziałem RPO dra Adama Bodnara, Joanny Brodzik, Beaty Faracik, Anny Siejdy oraz Piotra Biernackiego.
Obszarem skupienia Forum jest społeczna odpowiedzialność biznesu we wszystkich jej przejawach - pracy przymusowej, ekologii czy przestrzegania zasad BHP. Chcemy, by uczestnicy Forum przeanalizowali w kontekście akademickim, proces należytej staranności w kontekście realizacji praw człowieka w fikcyjnej firmie X poprzez warsztaty oraz analizę konkretnych spraw. Działania te zostaną opublikowane w raporcie po wydarzeniu, który stanowić będzie apel młodych ludzi skierowany do firm. Apel o bycie biznesem odpowiedzialnym społecznie.
Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Patronatem Medialnym wydarzenie objęła Rzeczpospolita oraz Wolters Kluwers.
ELSA Poland
ELSA obecna jest w 43 krajach w Europie, działając w sieci poprzez Grupy Narodowe i Lokalne pod przewodnictwem Zarządu Międzynarodowego (International Board) z siedzibą w Brukseli. Wizja ELSA: „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową”.