Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa jest maleńki, ale śliczny. Jego atuty to „ryba, wędka” i całkiem duży potencjał
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest skutecznym narzędziem wsparcia kierowanym do osób doświadczających najgłębszych form ubóstwa. 1 lipca odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące kolejnej edycji programu.
Dystrybucja żywności z Programu, realizowana przez Organizacje Pozarządowe Lokalne (OPL). To pierwszy krok na ścieżce integracji społeczno-zawodowej, jaki podejmuje osoba zagrożona wykluczeniem społecznym. Osoby wymagające wsparcia otrzymują m.in. artykuły warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej.
Działania towarzyszące skierowane do osób potrzebujących
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, to nie tylko dystrybucja żywności. To także działania towarzyszące w postaci spotkań i warsztatów.
Mają one na celu rozszerzenie kompetencji chętnych uczestników z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób zgodny ze współczesnymi wyzwaniami. W ramach tego rodzaju wsparcia potrzebujący mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, dietetycznych i zarządzania budżetem domowym. Mogą przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego żywienia oraz jak zapobiegać marnowaniu jedzenia. Warsztaty przygotowują Organizacje Pozarządowe Regionalne (OPR) we współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej i organizacjami prowadzącymi dystrybucję żywności (OPL) w poszczególnych gminach.
W rezultacie osoby potrzebujące mogą uzupełnić wiedzę z zakresu dietetyki, a także nauczyć się samodzielnie przygotować kilka podstawowych, zbilansowanych posiłków z wykorzystaniem produktów z pomocy żywnościowej oraz dodatkowo produktów sezonowych i lokalnych.
W latach 2014-2020 pomoc w formie żywności otrzymywało średniorocznie ok. 1,3 mln potrzebujących.
Likwidacja białych plam
Atutem Programu i ważnym aspektem systemu wsparcia jest nawiązanie pierwszego kontaktu z osobami, które zrezygnowały z powrotu do pełnej aktywności w życiu społeczności lokalnej. Dlatego MRiPS zachęca organizacje i instytucje do likwidacji tzw. białych plam czyli miejsc, do których wsparcie programu jeszcze nie dotarło. Pomoc mogą otrzymywać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące niski dochód, wyliczany jako określony w danym roku procent kryterium dochodowego wymienionego w ustawie o pomocy społecznej.
Likwidacja tzw. białych plam w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 będzie nadal wyzwaniem. Szeroka promocja Programu oraz wzmocnienie potencjału Organizacji Pozarządowych Lokalnych z pewnością poprawi jego efektywność.
Mając na uwadze fakt, że osoby korzystające ze wsparcia znajdują się na początku ścieżki aktywizacji warto rozszerzyć paletę działań towarzyszących o diagnostykę i rehabilitację.
Partnerstwo
Partnerstwo na rozmaitych poziomach stanowi najważniejszą potrzebę przy realizacji FEAD (Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – zobacz niżej):
- na szczeblu samorządów lokalnych
- na szczeblu administracji publicznej
- w ramach współpracy z Organizacjami Partnerskimi
Partnerstwo trzeba ciągle rozwijać poprzez poznawanie partnerów, ich zasobów i potrzeb. Różnorodność partnerów ubogaca i poszerza wiedzę dotyczącą sytuacji osób zagrożonych deprywacją.
Partnerstwo z administracją publiczną oraz samorządem lokalnym pomaga osiągnąć synergię w procesie rozwiązywania skomplikowanych problemów społecznych. Zwiększa efektywność środków i funduszy przeznaczonych na ten cel.
W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Program Pomocy Żywnościowej będzie częścią EFS+. Dlatego warto zadbać o to, by rozpoczęta w PO PŻ ścieżka aktywizacji osoby zagrożonej wykluczeniem była systematycznie kontynuowana w ramach innych dostępnych programów.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa (skr. POPŻ) – współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (ang. Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) program społeczny na lata 2014-2020, opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 223/2014 z 11 marca 2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
Marzena Pieńkosz-Sapieha - Jest organizatorką szeregu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z jej inicjatywy powstało kilka obiektów sportowych m.in.Orlik, Skatepark, zespół boisk.
Lubi brać sprawy w swoje ręce dlatego postanowiła przenieść ideę Banków Żywności na lubelski grunt. Tak w 2002r.został powołany pierwszy Bank Żywności na tzw. ścianie wschodniej, którego jest prezesem. Na co dzień współpracuje z 130 organizacjami pozarządowymi, partnerami w realizacji „Programu Pomocy Żywnościowej Najuboższym Mieszkańcom Unii Europejskiej”- PEAD. W ramach tego i innych programów BZ Lublin rokrocznie ok. 100 tysięcy najuboższych mieszkańców Lubelszczyzny otrzymuje doraźną pomoc żywnościową.
W marcu 2015 uzyskała mandat członka Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 , w którym reprezentuje organizacje pozarządowe działające na rzecz promowania włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.