Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych potrzebuje ambasadorów
Organizacje z województw małopolskiego i mazowieckiego najbardziej aktywnie korzystały z rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Ludzi Starszych, poznamy raport z realizacji tego programu w latach 2012-2013.
Z raportem z realizacji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2012-2013, który dzisiaj (1 października 2014 r.) ma opublikować Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zapoznała się już Rada ds. Polityki Senioralnej oraz przedstawiciele Rady Działalnosci Pożytku Publicznego.
– Z Raportu wynika, że jest duża dysproporcja w realizacji projektów finansowanych z tego programu w różnych regionach, na czele są województwa mazowieckie i małopolskie – mówi ks. Stanisław Słowik z Caritas Diecezji Kieleckiej. – Aby te różnice zmniejszyć, pojawił się postulat, by w województwach i powiatach, gdzie ASOS był mniej popularny lub skąd nie wpłynął żaden wniosek, poszukać ambasadorów Programu, którzy by uaktywnili środowiska lokalne. Nie wiadomo jeszcze, jak to w praktyce będzie wyglądało. Sugerowano, żeby nie było to działanie jedynie resortu, ale aby podejmować je we współpracy z organizacjami sieciowymi.
Więcej wniosków niż w 2013 roku
Obecnie organizacje pozarządowe są w trakcie projektów, które uzyskały dofinansowanie z drugiej edycji tego rządowego programu. Na jego realizację do 2020 roku zaplanowano 280 mln złotych. Z danych Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS wynika, że w 2014 roku Program ASOS cieszył się większą popularnością niż rok wcześniej – liczba ofert złożonych w konkursie była o 37% wyższa niż w 2013 roku.
Centra WIGOR dla seniorów
Pieniądze zarezerwowane na Program ASOS to nie jedyne środki, jakie rząd zamierza przeznaczać na wspieranie działań skierowanych do seniorów. Podczas Forum III Wieku, które odbyło się na początku września 2014 roku w Nowym Sączu, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiak-Kamysz zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu budowy centrów dla seniorów WIGOR (Wiedza Integracja Godność Opieka Rehabilitacja) – miałyby to być placówki łączące funkcje biblioteki, czytelni, miejsca do rehabilitacji i do zajęć dydaktycznych dla osób starszych.
Na początek (być może już w 2015 roku) program miałby być realizowany w dwóch lub trzech województwach za pieniądze, które po połowie miałyby pochodzić z budżetu resortu pracy oraz województw i gmin. W dalszej perspektywie budowa ośrodków dla seniorów miałaby być finansowana ze środków unijnych.
Źródło: inf. własna