Po raz kolejny MSWiA błysnęło kompetencją i wiedzą w zakresie programów współpracy z III sektorem. Rok temu w zaciszu gabinetów i pod stołem powstawał program na 2016 rok. Tym razem dotyczy programu wieloletniego.
Na stronie BIP pojawił się projekt Programu współpracy MSWiA z III sektorem.
https://bip.mswia.gov.pl/bip/komunikaty/24373,Konsultacje-spoleczne-projektu-zarzadzenia-Ministra-Spraw-Wewnetrznych-i-Adminis.html
Jak to bywało w normalnym trybie ów projekt przygotowywał Departament Komunikacji Społecznej pismem DKS-WPBP-0230-4/2016. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo Departament jest właściwy, gdyby nie drobne fakty:
- projekt obejmuje lata 2016-2019, a datowany jest na 28.11.2016 czyli wydawany jest projekt na rok który się już kończy,
- MSWiA w drodze swoich postępowań administracyjnych udzieliło zgody ponad 110 podmiotom do wykonywania ratownictwa wodnego, z czego ponad 70 to sfera NGO. W ww. piśmie przewodnim powiadamiany jest natomiast tylko 1 podmiot Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jakieś specjalne warunki przywileje dotyczą tego podmiotu?
- Rocznie na wykonywanie ratownictwa wodnego jest przeznaczona kwota 150.000 zł, czyli średnio na jeden podmiot przypada 2143 zł jako dedykowane na szkolenie.
- Porównawczo, na ratownictwo górskie przeznacza się w tym samym dokumencie 14,5 mln. Zatem sezonowi plażowicze mają już na 100% zdefiniowanego adresata pretensji o zamknięte plaże kąpieliska czy o bylejakość usług świadczonych w tym zakresie.
Trzeba sobie powiedzieć jasno i dobitnie program na 2016 był dokonywany w cieniu gabinetowym. Program na lat 2016-2019 znów jakiś element kamufluje. Nie ma się tutaj zatem dopatrywać politycznych podtekstów – ta opcja czy tamta. Program powstaje nie z dnia na dzień, ale trzeba nad nim trochę popracować Ten przygotowywany na 2016 wypracowywany był więc jesienią-latem 2015, więc za poprzedniej opcji rządzącej. Wnoszone uwagi ze strony pozarządowej były marginalizowane, jednocześnie z podmiotów konsultujących ten program próbowano robić idiotów wysyłając ten sam tekst ze stwierdzeniem że naniesiono poprawki. Może najwyższy czas, aby przewietrzyć gabinety ministerialne z tzw. „posiadaczy pieczątek”, którzy uważają, że mają racje wyłącznie z tego powodu że maja tą pieczątkę, a od wielu lat zakrzywiają rzeczywistość – pomimo tego że do Einsteina im daleko.
Pobierz
-
Pismo
pdf ・49.47 kB
-
Zarzadzenie
pdf ・463.69 kB
Źródło: MSWiA