Nowy Erasmus+ z budżetem 14 mld euro pozwoli ponad 5 mln osób wyjechać za granicę w celu odbycia stażu, wolontariatu, studiów lub uczestniczenia w projekcie sportowym. O zmianach, popartych przez komisję kultury Parlamentu Europejskiego, opowiada sprawozdawczyni Doris Pack (EPP). Program Erasmus+ będzie poddany pod głosowanie plenarne PE 19 listopada 2013.
Dział Prasowy, Dyrekcja ds. Kontaktów z Mediami, Parlament Europejski: Do nazwy Erasmus dodajemy teraz symbol “+”. Co jest największą zmianą w programie znanym wśród milionów studentów?
Doris Pack (EPP): Erasmus, tak jak to już wiedzą studenci, jest częścią projektu nazywanego Erasmus+, łączącego wszystkie formy formalnej i nieformalnej edukacji, treningów, programów młodzieżowych i sportowych. Nie chcieliśmy wraz ze zmianami tracić marki, stąd taka nazwa. Erasmus+ będzie obejmował teraz programy: Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig i Młodzież w Działaniu. Po raz pierwszy w historii, w jego skład wejdą także zajęcia sportowe. Budżety jednak pozostaną oddzielne.
Jaka będzie przyszłość Erasmus+? Jest szansa na pojawienie się w jego ramach większej ilości projektów pozanaukowych?
Jeśli Erasmus+ by nie istniał, musielibyśmy go wymyślić. To wartość dodana do regionalnych, narodowych i czasem lokalnych polityk edukacji i młodzieżowych. Zostawiliśmy wszystko, co było dobre w dawnym programie i jeszcze to ulepszyliśmy, dołączając między innymi kredyt studencki, gwarantowany przez UE, dla tych, którzy chcieliby skończyć studia magisterskie gdzieś w Unii.
W ramy Erasmus+ ujęliśmy także Wolontariat Europejski (EVS), który umożliwia ludziom wypróbowanie swoich sił w podjęciu pracy za granicą, z gwarancją otrzymywania wynagrodzenia i ubezpieczenia.
Jaki wpływ na bezrobocie wśród młodych może mieć program Erasmus+?
To nie jest program dedykowany walce z bezrobociem, ale jeśli jesteś lepiej przygotowany, znasz więcej języków, masz lepsze umiejętności, zwłaszcza w dziedzinie IT, to możesz znaleźć pracę w innym kraju. Mobilność oznacza nowe szanse dla każdego.
Komisja Kultury i Edukacji, Parlament Europejski, Sprawozdawczyni: Doris Pack