Próg referendum. To wyborcy powierzają gminę burmistrzowi i radnym
(PAP) Mieszkańcy w wyborach bezpośrednich powierzają rządzenie gminą burmistrzowi i radnym. Referendum jest sytuacją wyjątkową – uważają opolskie gminy.
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej o niedopuszczenie do wprowadzenia do polskiego prawa referendum tematycznego bez progu frekwencyjnego. Referendum takie przewidziane jest w prezydenckim projekcie ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego.
Związek zauważa, że w samorządzie obowiązuje system przedstawicielski - samorządowa wspólnota mieszkańców w wyborach bezpośrednich obdarza zaufaniem burmistrza i radnych i powierza im rządzenie gminą. Referendum jest sytuacją wyjątkową, bo to prezydent miasta, burmistrz, wójt i radni mają wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji, za które ponoszą odpowiedzialność.
Konstytucja, przyznając członkom wspólnoty samorządowej prawo decydowania w drodze referendum, nie zastępuje nim aktów prawa miejscowego stanowionych przez organy wybieralne.
Zdaniem samorządowców z opolskiego, referendum tematyczne bez progu frekwencyjnego jest propozycją bardzo szkodliwą i może negatywnie wpłynąć na stabilność pracy rad i organów wykonawczych.
Może też – zdaniem Związku Gmin Śląska Opolskiego – prowadzić do lobbingu lub działań korupcyjnych. Samorządowcy zwracają uwagę, że niedopuszczalne jest, żeby w gminnym referendum niewielki odsetek mieszkańców podejmował merytoryczne decyzje wiążące dla całej wspólnoty i jej organów.
Do apelu związku napływają listy poparcia z całego kraju. Obecnie jest ich ponad sto.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP samorzad.pap.pl