Na wniosek organizacji z regionów Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT od ubiegłego roku zabiega o zniesienie wkładu własnego do projektów EFS w okresie programowania 2014-2020.
W dokumencie "Założenia dla instytucji zarządzających dotyczące oceny potencjału i doświadczenia projektodawców oraz źródeł współfinansowania krajowego dla środków EFS w ramach programów operacyjnych 2014-2020" (5 grudnia 2014), Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju proponuje Instytucjom Zarządzającym Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), czyli Urzędom Marszałkowskim, aby stosowały pięcioprocentowy wkład własny do projektów finansowanych z EFS.
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób ta propozycja może obowiązywać samorządy wojewódzkie, zwróciliśmy się o ekspertyzę do prof. dr hab. Huberta Izdebskiego, czołowego eksperta w zakresie zagadnień samorządowych. (Dziękujemy Tomaszowi Schimankowi za pomoc w tej sprawie). Całość ekspertyzy znajduje się w załączeniu, natomiast konkluzje brzmią następująco:
(1) Należy mieć zasadnicze wątpliwości co do tego, czy istnieją podstawy prawne do tego, by uznać, że w odniesieniu do dotacji udzielanych organizacjom pozarządowym ze środków EFS istnieć może ogólne wyłączenie stosowania mechanizmów powierzania wykonywania zadań publicznych w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a wobec tego, że generalnie należy żądać jakiegokolwiek wkładu własnego organizacji;
(2) tym bardziej nie ma podstaw do generalnego określania wymogu minimalnego poziomu tego wkładu ani jego formy – przy potrzebie traktowania jako zasady powierzania, a nie wspierania, wykonywania przez organizacje pozarządowe zadań publicznych finansowanych ze środków EFS; o wyborze formuły powierzenia lub wspierania, a w razie wyboru wspierania o określeniu wkładu własnego i jego formy, decyduje organ administracji publicznej właściwy w sprawie zlecenia realizacji danego zadania publicznego.
Oznacza to, że to samorządy wojewódzkie będą ostatecznie decydowały, jaką formę zlecenia zastosują; jeżeli zdecydują, że jest to powierzenie – co podkreśla ekspertyza i co według nas powinno mieć miejsce – nie muszą wymagać wkładu własnego, a jeżeli będzie to forma dofinansowania, to same mogą określać jego wysokość.
Jako że zapisy w tej sprawie będą najprawdopodobniej zawarte w szczegółowych opisach priorytetów (tzw. SZOP), które to SZOP-y są obecnie formułowane, zwracamy uwagę członkom pozarządowym wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych w Komitetach Monitorujących RPO, aby podejmowali rozmowy ze swoimi samorządami wojewódzkimi o likwidacji lub zminimalizowaniu wkładów własnych do projektów finansowanych przez EFS.
Pismo w tej sprawie wkrótce skierowane zostanie do wszystkich Urzędów Marszałkowskich w Polsce, wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz Komitetów Monitorujących RPO.
Sieć SPLOT wystosowała równolegle w styczniu 2015 r. pismo do p. Pawła Orłowskiego, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z pytaniami: Czy w myśl powyższych Założeń instytucje zarządzające mają prawo samodzielnej decyzji co do ostatecznej wysokości wkładu własnego w ogłaszanych konkursach finansowanych z EFS i czy mogą finansować z własnych środków część/całość wkładu własnego w tych konkursach?
Z chwilą otrzymania odpowiedzi przekażemy ją czytelnikom i czytelniczkom ngo.pl.
Pobierz
-
ekspertyza
pdf ・187.18 kB
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT