Prof. Franciszek Ziejka laureatem nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
W czwartek 12 lutego 2015 r. odbyło się wręczenie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, przyznawanej po raz szesnasty przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie, tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano prof. dr hab. Franciszka Ziejkę.
– Na szczególną uwagę zasługuje bogaty dorobek prof. Ziejki na polu ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego. Uznanie Kapituły konkursu wzbudziło jego wszechstronne zaangażowanie w działalność licznych organizacji pielęgnujących dorobek kulturowy w kraju i za granicą. Warto podkreślić także jego wyjątkową troskę o rewitalizację zabytków Krakowa oraz wspieranie rozwoju instytucji kultury tego miasta – mówił Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, co roku przyznającej Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora od szesnastu lat przyznawana jest osobom lub instytucjom za szczególne zasługi na polu ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. Wśród grona laureatów znajdują się m.in.: wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan K. Ostrowski, Anda Rottenberg, ceniona historyk sztuki, krytyk i kuratorka wystaw, a także prof. Norman Davies, znany brytyjski historyk i badacz dziejów Polski.
Prof. Franciszek Ziejka to wybitny naukowiec i jednocześnie zasłużony działacz polskiej kultury. Opublikował prawie 300 prac naukowych oraz ponad 600 artykułów o tej tematyce. Jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego przyczynił się do rozkwitu krakowskiej uczelni, modernizując Bibliotekę Jagiellońską oraz budując nowy kampus. Ochronę zabytków i troskę o dziedzictwo traktuje jako misję osobistą, działając w wielu aktywnych na tym polu instytucjach, min:, jako przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, Rady Muzeum Narodowego w Krakowie oraz członek Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Zamku Królewskiego na Wawelu. Udziela się także na wielu frontach, współpracując ze Stowarzyszeniem Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Komisją Naukową Towarzystwa Historyczno – Literackiego w Paryżu. Z jego inicjatywy odbyło się wiele konferencji przybliżających kulturę polską społeczeństwu francuskiemu.
To nie jedyna działalność profesora poza granicami naszego kraju – będąc wykładowcą na Uniwersytecie w Lizbonie założył pierwszy w historii Portugalii lektorat języka polskiego. Różnorodne zainteresowania prof. Franciszka Ziejki potwierdza jego działalność w wielu organizacjach: aktywnie uczestniczy w pracach Komisji ds. Etyki w Nauce przy Polskiej Akademii Nauk, piastuje również funkcję przewodniczącego Fundacji Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej. Zasiada w jury Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Querendi przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Z wykształcenia polonista i historyk kultury.
Informacje o Nagrodzie:
Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wśród dotychczasowych Laureatów znaleźli się: m.in. prof. Norman Davies – wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski, prof. Andrzej Tomaszewski, Jan K. Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nagrodą Gieysztora nagrodzono także takie instytucje jak m.in. kierowany przez Jerzego Waldorffa Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy