Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W Internetowym magazynie poświęconym pomocy społecznej 'e-gazeta' ukazał się wywiad z prof. Ewą Leś na temat modeli pomocy społecznej w Polsce. Okazją do tego wywiadu było ukazanie się nowej książki Ewy Leś pt.: 'Pomoc społeczna - od klientyzmu do partycypacji'.
- Pomoc społeczna w Polsce znajduje się między modelem klientystycznym, a partycypacyjnym. Których elementów jest więcej? Sytuacja wygląda lepiej w systemie opieki zastępczej nad dzieckiem, gdzie proces zmian w kierunku przygotowania wychowanków domów dziecka do samodzielności życiowej jest bardziej zaawansowany, niż w środowiskowej pomocy społecznej, w której zdecydowanie przeważa pomoc pasywna i nieskuteczna w przezwyciężaniu polskiej biedy i innych problemów socjalnych. W pomocy środowiskowej model klientyzmu niestety wciąż dominuje. Powoli jednak przebijają się inicjatywy zarówno obywatelskie jak i publicznych służb socjalnych, które skutecznie przełamują ten model. Realizują one zadania pomocy społecznej zgodnie z nowym paradygmatem socjalnym, który można określić, jako odchodzenie od klientyzmu socjalnego na rzecz modelu pomocy społecznej opartego na integracji socjalnej i partycypacji. Oznacza to wykorzystanie w pomocy społecznej zarówno świadczeń socjalnych, a także takich instrumentów wsparcia jak edukacja socjalna, rehabilitacja i pomoc w zatrudnieniu - mówi prof. Ewa Leś w wywiadzie.
Więcej w Internetowym magazynie poświęconym pomocy społecznej na stronach www.mgpips.gov.pl.
Więcej w Internetowym magazynie poświęconym pomocy społecznej na stronach www.mgpips.gov.pl.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.