„Problemy dorosłych obciążają codzienność dzieci”, także w szkole – nowa odsłona kampanii Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce
„Problemy dorosłych obciążają codzienność dzieci”, także w szkole – nowa odsłona kampanii Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce lead: Czas powrotu do szkoły dla niektórych uczniów jest wyjątkowo trudny. Wiele dzieci każdego dnia niesie na swoich barkach nie tylko plecak wypełniony książkami i przyborami szkolnymi, ale również ciężar emocji i przeżyć, które bardzo często przenoszą na nie dorośli. Problemy, z którymi się mierzą są jak niewidzialny ciężar, który nie pozwala cieszyć się dzieciństwem, utrudnia naukę i kontakty z rówieśnikami. Takie obciążenie może mieć również negatywny wpływ na zdrowie, rozwój oraz samodzielność w dorosłym życiu.
Kwestię tę podnosi nowa kampania Stowarzyszenia, której celem jest zebranie środków na zapewnienie opieki, specjalistycznego wsparcia i wyrównanie szans edukacyjnych podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych i programu „SOS Rodzinie”. Poprzez kampanię, Stowarzyszenie pragnie również podjąć dyskusję na temat roli pedagogów szkolnych i nauczycieli w pracy z dziećmi, wymagającymi szczególnego wsparcia i uwagi – dziećmi, które doświadczyły traumy.
Wiele dzieci, które trafiają pod opiekę Stowarzyszenia, ma za sobą trudne, a czasami traumatyczne doświadczenia, takie jak przemoc, rozpad rodziny, uzależnienia członków rodziny. Smutną konsekwencją tych przeżyć są często przytłaczające emocje, poczucie osamotnienia i bezsilność, które towarzyszą dzieciom codziennie, również w szkole. Z zachowaniami i emocjami dzieci, będącymi skutkami traumy muszą się mierzyć nie tylko ich opiekunowie, ale także rówieśnicy i nauczyciele.
W tym roku, specjalnie z myślą o ważnej roli pedagogów i środowiska szkolnego, Stowarzyszenie przygotowało broszurę pt. „Szkoła wrażliwa na traumę”. Publikacja została opracowana w ramach międzynarodowego projektu Trauma-informed Caregivers – Investment to a Better Child Development współfinansowanego przez Nordic Council of Ministers.
– Przed nauczycielami stoi wyzwanie takiej pracy z uczniem, która uwzględnia wiedzę o traumie i rozumie źródła jego zachowań. Aby skutecznie pomagać naszym podopiecznym, ściśle współpracujemy z nauczycielami. W tym celu w szkołach, do których uczęszczają podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzimy m.in. specjalistyczne szkolenia poświęcone pracy z dzieckiem, które doświadczyło traumy. Opracowana ostatnio broszura pt. „Szkoła wrażliwa na traumę” ma na celu przybliżenie nauczycielom złożonego zagadnienia, jakim jest wpływ traumy na życie i zdrowie dziecka, oraz pomoc w codziennej pracy z uczniem, którego dotknęły takie doświadczenia – mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, jedna z autorek opracowania.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 35 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1530 potrzebujących dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata. Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom, rodzinną opiekę bezpieczeństwo. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu "SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.
Ogólnopolska kampania rozpocznie się w sierpniu i potrwa do końca października, obejmując działania reklamowe w telewizji, prasie, Internecie, a także na nośnikach w komunikacji miejskiej. Działaniom promocyjnym towarzyszyć będzie film reklamowy. Za przygotowanie koncepcji kreatywnej odpowiadała agencja VML Poland. Spot w reżyserii Arka Żyłki zrealizowała firma Papaya Films.
Do wspólnej pomocy można przyłączyć się przekazując darowiznę na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 lub na www.dziecisos.org.
Źródło: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce