Problem z problemami? – kolejny krok instytucji i organizacji w budowaniu partnerstwa lokalnego
Czwarte spotkanie grupy partnerskiej w Żarowie odbyło się 23 marca 2010 roku. Partnerstwo podczas ostatniej wspólnej pracy zanalizowało potencjał lokalny, teraz natomiast przyszedł czas na wstępną diagnozę obszarów do pracy. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób, reprezentujących m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, dwa stowarzyszenia lokalne, bibliotekę miejską, Urząd Miejski oraz spółdzielnię socjalną, która jest w trakcie tworzenia.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy o tym, jakich grup społecznych dotykają problemy, skąd one wynikają oraz jakie mogą być konsekwencje tego, że te problemy będą się pogłębiać. W toku dyskusji padło wiele trafnych wniosków, ponieważ osoby uczestniczące w spotkaniu, z racji pracy w innych środowiskach, miały różne punkty widzenia problemów.
Partnerzy zdiagnozowali trzy obszary problemowe:
- niewystarczające zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży:
- Przyczyny: niewystarczająca oferta instytucji; brak doświadczenia, wiedzy i kompetencji liderskich wśród młodych osób oraz niska motywacja do działania
- Konsekwencje: demoralizacja młodzieży oraz mała zaradność życiowa, mniejsze szanse na rozwiniecie postawy przedsiębiorczej, aktywnej i twórczej
- bierność i izolacja osób starszych, szczególnie na terenach wiejskich:
- Przyczyny: osamotnienie, brak liderów, którzy dadzą impuls do działania i rozczarowanie dotychczasową działalnością społeczną.
- Konsekwencje: zanik integracji międzypokoleniowej, zanik tradycji lokalnych i rozpad więzi społecznych).
- niska aktywność osób zagrożonych wykluczeniem społecznym:
- Przyczyny: powielanie wzorców, „uzależnienie” od pomocy społecznej, strach przed porażką, bezradność, bezsilność, choroby
- Konsekwencje: pogłębianie patologii, zmniejszenie bezpieczeństwa i zaufania w danej społeczności lokalnej).
Po owocnej pracy nad analizą problemów przyszedł czas na burze mózgów – zastanowienia się nad działaniami, które potencjalnie wpłynęłyby na zmniejszenie oddziaływania problemów. Wiadomo bowiem, że problemów nie rozwiąże się całkowicie, natomiast można zminimalizować ich skalę. Grupa wypracowała aż 15 pomysłów. Wśród nich znalazły się m.in.:
- reaktywacja kół gospodyń wiejskich lub inicjowanie grup o podobnym charakterze
- edukacja liderów młodzieżowych, wsparcie ich w realizacji inicjatyw młodzieżowych
- współpraca z lokalnymi pracodawcami – aktywizacja zawodowa
- wolontariat
- spotkania z „ciekawymi ludźmi”, na wzór „żywej biblioteki”
- zajęcia międzypokoleniowe.
Każdy z partnerów ma za zadanie przyjrzeć się poszczególnym działaniom i zastanowić się, które i w jaki sposób może zrealizować. Podczas kolejnego spotkania w toku dyskusji propozycje te będą modyfikowane, łączone, tak aby ostatecznie powstał wspólnie wypracowany pomysł na pierwsze przedsięwzięcie lokalne. Drugim zadaniem jest przyjrzenie się problemom i ich przyczynom i zastanowienie się gdzie można znaleźć o nich źródła informacji, tak aby powstała dobrze wypracowana diagnoza problemów.
Kolejne spotkanie już po świętach w połowie kwietnia. Mam nadzieję ze w pracach partnerstwa będzie czuć powiew wiosny, która zawitała.
Źródło: inf.własna dolnyslask.ngo