Problem Syrii, problem świata. Największy kryzys humanitarny XXI wieku w Światowy Dzień Uchodźcy
Choć obecnie na świecie jest ponad 10 milionów uchodźców, od trzech lat oczy świata zwrócone są głównie w kierunku Bliskiego Wschodu, gdzie liczba Syryjczyków, którzy opuścili swój kraj wynosi już trzy miliony. ONZ szacuje, że jeśli ilość uchodźców z Syrii będzie wzrastać w podobnym tempie, do końca roku może być ich nawet milion więcej.
Ostatnie dane Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) mówią o 2,9 mln syryjskich obywateli, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia ojczyzny w wyniku trwającej trzy lata wojny domowej. Całe rodziny Syryjczyków uciekający przed konfliktem zbrojnym szukają schronienia w państwach ościennych, które nie są w stanie zapewnić im pełnej opieki. Najgorsza sytuacja ma miejsce w Libanie, gdzie obecnie przebywa ponad 1,1 mln uciekinierów. Kraj ten jest przygnieciony kryzysem uchodźców, których liczba jest równa 25% ludności kraju. Zarówno w Libanie, jak i w innych krajach Bliskiego Wschodu, uchodźcy pozostają bez środków do życia i możliwości znalezienia pracy, przez co nie są oni w stanie kupić jedzenia, a tym bardziej zapłacić za wynajem mieszkania, w którym mogliby się schronić.
Obchodzony 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy ma zwrócić uwagę świata na ten największy kryzys humanitarny XXI wieku. To okazja, by przez chwilę zatrzymać się i zastanowić co jeszcze możemy zrobić, by 3 milionom syryjskich uchodźców żyło się choć odrobinę łatwiej.
Już trzeci rok Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wspiera syryjskich uchodźców w opłacaniu czynszu za wynajem mieszkań oraz pomieszczeń, gwarantujących im dach nad głową. Kwota, jaką otrzymują uchodźcy w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz UNHCR pozwala przynajmniej częściowo zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na jedzenie oraz często potrzebne lekarstwa. – Jest to jeden z największych programów pomocy humanitarnej, podejmowanych kiedykolwiek przez polską organizację pozarządową – mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Zabezpieczamy dach nad głową, pomagamy przygotować się do mroźnej zimy oraz wspieramy ochronę zdrowia dla uchodźców w 25 gminach północnego Libanu. Jesteśmy dumni, że PCPM jest tam rozpoznawane jako polska organizacja i że Polska może mieć wkład w rozwiązywanie tego największego kryzysu humanitarnego na świecie – dodaje.
Namiastkę pracy PCPM w Libanie można od dziś zobaczyć w C.H. Blue City w Warszawie, gdzie odbywa się wystawa z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. Ekspozycja ma przypominać, że wojna domowa w Syrii, to nie tylko problem samych Syryjczyków, czy państw ościennych, ale problem organizacji międzynarodowych, nas wszystkich, całego świata.