Problem hejtu w Internecie a młodzież z projektu Erasmus+
Jesteśmy młodymi, ambitnymi ludźmi z polsko-słowackiej wymiany młodzieży. Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w programie Erasmus+. Projekt nosił tytuł „Stop e-Hejt”. Nasza koncepcja dotyczyła e-hejtu i cyberprzemocy.
Projekt „Stop e-Hejt”
Cześć, jesteśmy młodymi, ambitnymi ludźmi z polsko-słowackiej wymiany młodzieży. Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w programie Erasmus+. Projekt nosił tytuł „Stop e-Hejt”. Nasza koncepcja dotyczyła ehejtu i cyberprzemocy. Zwróciliśmy uwagę na wzrastający problem przemocy w Internecie w postaci cyberhejtu, cyberbullingu i badpranku.
W projekcie wzięła udział młodzież z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” i Zespołu Tanecznego „Ondalik” ze Słowacji. Wymiana nastąpiła w Murzasichlu w dniach od 29 kwietnia do 6 maja 2023r. Nasze działania wspierały organizacje w Polsce - Towarzystwo Młodego Krechowiaka w Słowacji Stowarzyszenie ONDALIK. Pokrótce opowiemy o czym był projekt.
Jako młodzi ludzie często jesteśmy narażeni na zjawisko hejtu czy bullingu w codziennym życiu. Jednak to właśnie w Internecie znajdziemy największe nasilenie tego problemu. Często, nawet nieświadomie, możemy być nadawcami takich treści. Na wymianie młodzieży razem z grupą słowacką poprzez burzę mózgów, wspólne tworzenie spotów, projektowanie plakatów czy nawet gry terenowe, zdobywaliśmy wiedzę na temat e-hejtu i sposobów na radzenie sobie z nim. Uczyliśmy się także świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu oraz reagować na hejt w sposób wspierający ofiary.
Posiadając tę wiedzę mogliśmy wykorzystać ją do tego, aby uświadomić naszym rówieśnikom jak ogromnym problemem jest cyberprzemoc i w jaki sposób działać na takie zachowania i samemu nie wpaść w pułapkę bycia „hejterem”. Zrobiliśmy to poprzez stworzone przez nas spoty, które prezentowaliśmy na naszych projektowych stronach. Głównym rezultatem było stworzone przez na widowisko taneczno-teatralne, które zaprezentowaliśmy publiczności w Poroninie.
Jak opisaliśmy powyżej udział w projekcie przyczynił się do rozwoju nas samych w obszarach wiedzy, kultury, języka, umiejętności czy nawet przyszłości, gdyż poprzez projekty Erasmus+ dostajemy okienko do tego aby zostać dobrym ogniwem do przekazywania tego typu informacji i uświadamiania innych.
Lecz projekty to nie tylko zdobywanie wiedzy w obszarze założeń projektu, a również poznawanie i wyrażanie siebie czy to poprzez taniec, scenki teatralne a nawet wystąpienia. Program Erasmus+ nauczył nas również samodzielności, kooperacji, umiejętności kreatywnego myślenia. Rozwijamy się tam też poprzez poznawanie kultury drugiej strony, ich zwyczajów języka czy nawet tańców. Pomaga nam to w spojrzeniu w szerszej perspektywie na sprawy związane z koncepcjami projektu.
Duża ilość osób pomyśli, że wymiana młodzieży to ogromna ilość pracy i wysiłku, który w ogólnym rozrachunku pójdzie na marne i coś w tym może być. Ten kto będzie chciał zrozumie, lecz żadna praca nie idzie na marne. Bo właśnie o to w tym chodzi, żeby się nie poddawać, gonić za swoimi założeniami i nie patrzeć na ocenę innych. Nawet jeśli nie dotrzemy do ogromnej grupy ludzi to zawsze znajdą się osoby zainteresowane tematem, które być może… Kto wie? Zauważą problem i tak jak my zaczną działać dla sprawy?
Jedno jest pewne, każdy projekt to zdobywanie nowych doświadczeń, przyjmowanie wiedzy na różne tematy i przy tym wszystkim dobra zabawa w gronie osób równie oddanym problematyce projektu. A to chyba najważniejsze.
Źródło: Stop ehejt