Pro Publico Bono 2002. 'Polska wieś – europejskie wyzwania'
W marcu 2003 roku w Koninie odbyło się podsumowanie programu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów (KSS) pt. 'Polska wieś – europejskie wyzwania'. Podczas spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia odebrali pamiątkowy dyplom Pro Publico Bono z rąk Izabeli Dzieduszyckiej oraz prof. Jerzego Buzka, Przewodniczącego Rady Fundacji Konkursu Pro Publico Bono.
Stowarzyszenie uhonorowane zostało w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską wyróżnieniem w kategorii inicjatyw na rzecz rozwoju środowiska lokalnego i regionu za realizację programu "Polska wieś – europejskie wyzwania”. Pomysłodawcą tej inicjatywy był Ryszard Papierowski - prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów.
„Polska wieś – europejskie wyzwania” to cykl konferencji-spotkań sołtysów i środowisk wiejskich. Program był realizowany od lipca 2000 roku od lipca 2001 roku. W jego ramach odbyły się cztery spotkania.
28 września 2000 w Tarnowie odbyła się konferencja poświęcona sprawom przekształceń sektora rolnego i obszarów wiejskich, terenom górskim i umowie o liberalizacji handlu miedzy Polską a Unią Europejską. Po spotkaniu wydano publikację pt. „Przyjazna polska wieś”.
26 stycznia 2001 w Gnieźnie zorganizowano konferencję poświęconą Wspólnej Polityce Rolnej, rynkom rolnym i konkurencyjności rolnictwa. Po konferencji ukazała się publikacja pt.: „Tej szansie trzeba pomóc”.
23 marca 2001 w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone programom wsparcia dla wsi, edukacji, współpracy różnych środowisk na rzecz rozwoju wsi. Owocem tego spotkania była publikacja pt.: „Nasz wspólny obowiązek”.
26 i 27 maja 2001 roku w Licheniu zorgnizowano konferencję na temat trzech wymiarów europejskiej integracji: duchowego, społecznego i gospodarczego. Po konferencji wydano publikację pt.: „Dzięki Wam, polskim sołtysom…”
W czasie spotkania w Koninie organizatorzy Programu oraz zaproszeni goście z różnych lokalnych organizacji społecznych rozmawiali o problemach dotyczących mieszkańców wsi. Przedstawiano najciekawsze inicjatywy adresowane do środowisk wiejskich, min.: pierwsze w Polsce Biuro Porad Obywatelskich działające na wsi (działa na terenie gminy Kawęczyn), fundusz stypendialny Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” pod nazwą: „Mecenat – Stypendium dla zdolnego ucznia”.
Uczestnicy spotkania opowiadali o swoich wrażeniach z cyklu konferencji „Polska wieś – europejskie wyzwania”. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Ireneusz Niewiarowski powiedział: „Dzięki KSS od 20 do 30 tysięcy polskich sołtysów otrzymuje informacje bezpośrednio dotyczące ich życia, ich problemów i ich obaw. Do sołtysów przychodzą mieszkańcy całej wsi. Przychodzą by zapłacić podatek, by porozmawiać, by pożalić się, przychodzą też po radę. Sołtysi mają więc bardzo duże możliwości by rozmawiać i informować o Unii Europejskiej. Teraz jest trudny okres dla polskiej wsi, w której są ciężkie warunki ekonomiczne, niedoinformowanie jej mieszkańców. Dlatego KSS ma do odegrania dużą rolę, którą jest powszechna informacja środowisk wiejskich o szczegółach naszej akcesji z Unią”.
Anna Białek, sołtys: „Myśli przedstawiane na tych konferencjach były różnie sformułowane. Czasem były bardzo niegrzeczne, czy też nawet wrogie do pana premiera Buzka. Jednak premier doskonale tłumaczył wszystkie problemy i wyjaśniał rolnikom ich wątpliwości. Premier mówił w taki sposób by wszystkie informacje były przedstawione w bardzo przystępny dla rolników sposób. To, że te wszystkie konferencje możemy uznać za udane, w dużej mierze zawdzięczamy właśnie panu premierowi Jerzemu Buzkowi”.