26 maja 2003 roku, podczas seminarium nt. 'Wyrównywania szans dzieci i młodzieży środowisk wiejskich poprzez edukację pozaszkolną' prof. Andrzej Stelmachowski, członek Rady Fundacji Konkurs Pro Publico Bono wręczył Alinie i Stefanowi Wawrzyniakom – twórcom Fundacji 'Gębiczyn' - pamiątkowy dyplom Pro Publico Bono.
26 maja 2003 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) odbyło się spotkanie seminaryjne nt. „Wyrównywania szans dzieci i młodzieży środowisk wiejskich poprzez edukację pozaszkolną”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe oraz Fundację „Gębiczyn”.
W spotkaniu wziął udział prof. Andrzej Stelmachowski, członek Rady Fundacji Konkurs Pro Publico Bono, który wręczył Państwu Alinie i Stefanowi Wawrzyniakom – twórcom Fundacji „Gębiczyn” - pamiątkowy dyplom Pro Publico Bono. Fundacja „Gębiczyn” w roku 2002 zdobyła wyróżnienie w kategorii inicjatyw edukacyjnych, za realizację programu „Ośrodek - Gniazdo” zapewniający dzieciom i młodzieży wiejskiej dokształcanie oraz rozwój zainteresowań indywidualnych.
Seminarium prowadził Wiesław Maszewski - Starosta Powiatu Czarnkowskiego. Głos w dyskusji nt. edukacji pozaszkolnej zabrali m.in.: Bolesław Chwarścianek - wójt gminy Czarnków, Grażyna Dzikowska - psycholog, specjalista ds. uzależnień i patologii społecznej oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Kultury.
Obszar powiatu i gminy Czarnków to tereny popegeerowskie, gdzie sytuacja dzieci i młodzieży jest szczególnie trudna. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodni byli co do tego, że rola Fundacji „Gębiczyn” jest na tym terenie nie do przecenienia. Działający od stycznia 2000 roku Ośrodek Gniazdo przyjmuje pod swój dach dzieci i młodzież z okolicznych wsi, zainteresowani przyjeżdżają nawet z sąsiedniego powiatu. Miejscowości, które obejmuje program Fundacji charakteryzuje wysoki poziom ubóstwa, brak dostępu do tzw. kultury wysokiej.
Spotkania w domu państwa Wawrzyników, w rodzinnej, przyjaznej atmosferze pozwalają tym dzieciom uczyć się języków obcych, zapoznawać z komputerem, rozwijać uzdolnienia artystyczne (śpiew, zajęcia plastyczne), ćwiczyć pamięć i koncentrację. Zainteresowania programem przerosło oczekiwania organizatorów. Forma edukacji prowadzona przez Fundacje zyskała nazwę udomowionej, ponieważ dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w domu. Jak mówią gospodarze: „Dzieci kochają to miejsce, dom i zaczynają lubić się uczyć”. Celem i ambicją organizatorów Ośrodka Gniazdo jest - co podkreślała Alina Wawrzyniak podczas swojego wystąpienia w czasie seminarium - aby w pracy z dziećmi stymulować zachowania kreatywne we wszystkich dziedzinach wiedzy i życia, pokonywać trudności w nauce metodą zabawy i silnej akceptacji indywidualnej, zmieniać nastawienie do zmieniającej się rzeczywistości i uświadomić potrzebę dobrego przygotowania się do pełnienia w przyszłości nowych ról na wsi.
Druga cześć uroczystości miała miejsce w siedzibie Fundacji w Gębiczynie. W ogrodzie otaczającym dom uczestnicy seminarium mogli kontynuować dyskusję oraz wysłuchać występu młodzieży uczestniczącej w zajęciach umuzykalniających. Młodzi ludzie zaprezentowali wiązankę piosenek europejskich pod tytułem: „Z piosenką przez Europę czyli Europa na polanie”.