Podczas I Forum Inicjatyw Pozarządowych w Pile odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowego dyplomu Stowarzyszeniu Hospicjum Piła - laureatowi konkursu Pro Publico Bono w 2002 roku w kategorii działalności na rzecz ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej.
W sobotę, 24 maja 2003 roku, w salach konferencyjnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile odbyło się I Forum Inicjatyw Pozarządowych. W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Piły, udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, m.in. Marek Augustyn - przewodniczący Rady Miejskiej w Pile, Zbigniew Kosmatka - prezydent miasta oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, a także reprezentanci organizacji obywatelskich z regionu.
Podczas Forum odbyła się konferencję na temat: „Organizacje pozarządowe w życiu społeczności lokalnych - w Polsce i Unii Europejskiej”, seminarium poświęcone pozyskiwaniu środków ze źródeł krajowych i zagranicznych na działalność organizacji obywatelskich, warsztaty oraz festyn na świeżym powietrzu, w ramach którego swoje osiągnięcia prezentowały organizacje obywatelskie.
Przy okazji tego spotkania odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowego dyplomu Pro Publico Bono laureatowi w kategorii działalności na rzecz ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej w 2002 roku, Stowarzyszeniu Hospicjum Piła. Agnieszka Bogucka, członek Rady Fundacji Konkursu Pro Publico Bono, sekretarz Kapituły Konkursu przekazując dyplom na ręce prezes Zarządu Stowarzyszenia, Krystyny Lemanowicz, raz jeszcze pogratulowała wyróżnienia, jakie Kapituła przyznała za realizację programu „Dzwoneczek”. W ramach tego programu udziela się pomocy ludziom opuszczonym, zagubionym i biednym.
Podczas wyżej wymienionej konferencji poruszane były głównie zagadnienia dotyczące współpracy organizacji obywatelskich z władzami lokalnymi. Zaproszeni goście omawiali między innymi następujące zagadnienia: wzajemne relacje i formy współpracy organizacji obywatelskich i samorządów lokalnych w świetle ustawy o organizacjach pożytku publicznego; rolę organizacji w Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego; a także działalność organizacji obywatelskich w bliźniaczych miastach Piły oraz w krajach Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił dwie ważne i cenne propozycje: organizowanie regularnych spotkań organizacji obywatelskich z regionu z władzami samorządowymi oraz ustalenie zasady, że nagroda im. Stanisława Staszica przyznawana będzie rokrocznie dla najlepszej inicjatywy obywatelskiej z rejonu Piły.
Seminarium zatytułowane: „Skąd i jak pozyskiwać środki na działalność organizacji pozarządowych” obejmowało prezentację możliwości pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej, a także ze środków dostępnych w kraju, w tym z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, powiatu pilskiego oraz z Gminy Piła. Osoby zainteresowane mogły pobrać stosowne wnioski oraz uzyskać praktyczne porady w kwestii ich wypełniania.
Na boisku sportowym, oddanego niedawno do użytku po remoncie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, swoje osiągnięcia prezentowały organizacje obywatelskie z całego regionu, rozstrzygnięto także konkurs na „Dobrodzieja Roku 2002”.