30 maja 2003 roku w gliwickim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia przez prof. Jerzego Buzka pamiątkowych dyplomów Pro Publico Bono laureatom IV edycji Konkursu Pro Publico Bono: Katolickiemu Centrum Edukacji Młodzieży 'Kana' - laureatowi pierwszej nagrodyw kategorii inicjatyw edukacyjnych oraz Towarzystwu Wspierania Budowy Domów Nadziei Habitat for Humanity, które otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii inicjatyw z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej.
Śląsk staje się coraz bardziej aktywny w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Potwierdza to werdykt Kapituły Konkursu z roku 2002, która uhonorowała aż pięć inicjatyw obywatelskich z tego regionu.
Prof. Jerzy Buzek wyraził swoje ogromne zadowolenie z faktu, że w jego rodzinnym mieście znaleźli się ludzie działający dla dobra wspólnego, znajdujący nowatorskie rozwiązania dla wielu problemów społecznych m.in. takich, jak bezrobocie.
Katolickie Centrum Młodzieży „Kana” działające w Gliwicach od 1995 roku, podnosi kwalifikacje zawodowe wielu tysięcy młodych ludzi. Realizuje to prowadząc kursy komputerowe i językowe dla dzieci z niezamożnych rodzin czy wymianę młodzieży z krajami Unii Europejskiej. „Kana” jest inicjatorem nowego programu szkoleniowego dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych pod nazwą „Multimedia w dydaktyce”, który zaprezentowała na spotkaniu. Jak podkreślał prezes Waldemar Kuwaczka, „misja „Kany” zmierza do wszechstronnego rozwoju człowieka”.
Z kolei Towarzystwo Wspierania Budowy Domów Nadziei „Habitat for Humanity” pomaga rodzinom znajdującym się w ciężkiej sytuacji materialnej, poprzez wsparcie finansowe, techniczne, materiałowe i sprzętowe w realizacji budowy ich mieszkań. Efektem działalności Towarzystwa jest powstanie w latach 1994 – 2002 Osiedla Kopernika w Gliwicach. Jest to pierwsze osiedla „habitatowskie”, dzięki któremu dwadzieścia dwie rodziny znalazły dach nad głową. W prezentacji multimedialnej swoich dokonań, prezes Towarzystwa Jerzy Kasprzyk podkreślał duże zaangażowanie wolontariuszy, głównie studentów w prace przy powstawaniu osiedla. Dzięki rozpropagowaniu idei Habitat for Humanity powstało kilka siostrzanych stowarzyszeń we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie, natomiast w Gdyni, Poznaniu i Cieszynie są w fazie organizacji.
Gospodarzem spotkania był prezydent Miasta Gliwice, Zygmunt Frankiewicz. W Sali Rajców w gliwickim Ratuszu spotkali się przedstawiciele władz Miasta oraz organizacji obywatelskich z regionu.