Walka z nieuczciwością będzie jednym z priorytetów polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w obszarze sportu - poinformował 21 marca 2011 r. minister sportu i turystyki Adam Giersz.
"Poruszając temat zagrożeń dla uczciwości sportu Polska skupi się na problemie zwalczania dopingu (tzw. match-fixing - PAP) oraz ustawiania wyników zawodów" - powiedział Giersz.
Zwalczanie dopingu to temat podejmowany od lat na szczeblu międzynarodowym. Polska podczas prezydencji chce się przyczynić do zwiększenia spójności oraz przejrzystości współpracy w tej dziedzinie i zaproponuje przyjęcie rezolucji Rady UE. Ma być ona poświęcona reprezentacji i koordynacji stanowiska UE na posiedzeniach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Podczas nieformalnego spotkania ministrów UE ds. sportu w Krakowie (13-14 października) odbędzie się debata na temat procederu "ustawiania" wyników meczów. W dyskusji mają uczestniczyć przedstawiciele rządów i organizacji sportowych, takich jak UEFA (Europejska Unia Piłki Nożnej).
Inne priorytety prezydencji, to społeczny wymiar sportu oraz polityka sportowa oparta na faktach ekonomicznych.
Według ministerstwa sport, jako obszar aktywności społecznej, oparty jest w znacznej mierze na działalności wolontariackiej. Dlatego Polska zamierza realizować działania wpisujące się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu i skoncentrować się na promocji wolontariatu sportowego. Także na walce z wykluczeniem społecznym i rozwijaniu współpracy z państwami Partnerstwa Wschodniego.
Minister Giersz podkreślił, że sport jest dynamicznie rozwijającym się, ale często niedocenianym sektorem gospodarki. Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego szeroko rozumiana kultura fizyczna generuje 1,96 proc. PKB. W najbliższych latach wskaźnik ten ma rosnąć, m.in. za sprawą Euro 2012.
Podczas polskiej prezydencji Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje zorganizowanie kilku spotkań:
- spotkanie ekspertów: Społeczny wymiar sportu (18-19 lipca, Wrocław),
- międzynarodowa konferencja: Wolontariat w sporcie (13-14 września, Warszawa),
- nieformalne spotkanie ministrów ds. sportu (13-14 października, Kraków),
- spotkanie dyrektorów ds. sportu (14-16 grudnia, Gdańsk).
(PAP)
krys/ kali/