Unia energetyczna, kryzys migracyjny, wzmocnienie granic zewnętrznych - to tylko niektóre z kwestii, którymi posłowie będą zajmować się w 2016 roku.
Migracja
Parlament Europejski wypowie się w kwestii propozycji Komisji Europejskiej dotyczących stałego mechanizmu rozlokowywania uchodźców, który ma służyć pomocy państwom szczególnie dotkniętym napływem migrantów i uchodźców, a także w sprawie ustanowienia nowej agencji unijnej ze wzmocnionymi uprawnieniami w zakresie zarządzania granic.
Ponadto posłowie zagłosują w sprawie wspólnej unijnej listy „bezpiecznych państw pochodzenia” migrantów, co powinno przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o azyl.
Bezpieczeństwo i prywatność
Ataki terrorystyczne w 2015 roku nadały tempa pracom mającym na celu wykorzystanie danych pasażerów linii lotniczych do zatrzymywania podejrzanych o terroryzm. Posłowie i rządy państw członkowskich osiągnęli nieformalne porozumienie w tej sprawie w grudniu 2015 roku. Wkrótce porozumienie będzie poddane pod głosowanie na sesji plenarnej.
Państw członkowskie i Parlament Europejski uzgodnili środki mające na celu wzmocnienie uprawnień Europolu w walce z terroryzmem. Przepisy zostaną poddane pod głosowanie plenarne wiosną.
W grudniu 2015 roku Parlament Europejski i Rada osiągnęli porozumienie w sprawie reformy ochrony danych osobowych. Nowe przepisy powinny dać użytkownikom internetu więcej kontroli nad ich danymi w sieci.
Opodatkowanie i klimat
System opodatkowania korporacji powinien być zmieniony w taki sposób, by zapewnić, że międzynarodowe firmy płacą sprawiedliwe podatki w krajach, w których wypracowują zyski – podkreślili posłowie w przegłosowanych raportach. Druga komisja specjalna jest zdeterminowana do działania w tej sprawie w 2016 roku.
Inna specjalna komisja parlamentarna zbada skandal dotyczący fałszowania testów emisji przez koncerny motoryzacyjne.
UE rozpocznie wdrażanie rozwiązań mających na celu zrealizowanie postanowień paryskiej konferencji klimatycznej COP21. Parlament zagłosuje w sprawie reformy systemu handlu emisjami oraz nowych zasad emisji aut.
Inne sprawy
Już na styczniowej sesji plenarnej posłowie zagłosują nad raportem dotyczącym przyspieszenia prac nad wspólnym rynkiem cyfrowym. Negocjacje ws. TTIP oraz TiSA będą kontynuowane. Parlament będzie zajmował się także kwestiami związanymi z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz unią energetyczną.
Źródło: Parlament Europejski