Prezydencki projekt ustawy o zmianie prawa o zgromadzeniach już w Sejmie
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu zapowiadany projekt zmian ustawowych, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa zgromadzeń publicznych. Główne zmiany obejmą kwestię zakrywania twarzy przez demonstrantów.
W skierowanym do wszystkich ugrupowań parlamentarnych liście Prezydent RP napisał: "Liczę na to, że wyrażone, po wydarzeniach 11 listopada 2013, wstępne poparcie większości ugrupowań parlamentarnych dla idei zmiany ustawy, pozwoli na szybkie przyjęcie rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu obywateli uczestniczących i nie uczestniczących w manifestacjach". Dodał, że jest otwarty na ewentualną potrzebę pogłębionej dyskusji w sprawie proponowanych zmian.
Proponowane przepisy wprowadzają ograniczenia uczestnictwa w zgromadzeniu osób, których nie można zidentyfikować ze względu na zakrytą twarz, ubiór lub zmianę wyglądu.
Projektowany zakaz nie będzie jednak bezwzględny. Możliwość udziału w zgromadzeniu osób ukrywających tożsamość została uzależniona od celu zgromadzenia. Organizator będzie musiał wskazać w zawiadomieniu związek pomiędzy celem zgromadzenia i koniecznością uniemożliwienia identyfikacji jego uczestników. Decyzja w tej sprawie będzie należała do organów samorządu.
Nadal będzie więc istniała możliwość prowadzenia np. demonstracji, których uczestnicy w celu ekspresji swoich przekonań będą używać przebrań lub innych rekwizytów uniemożliwiających ich rozpoznanie czy też demonstracji służących obronie praw pracowniczych.
Jeśli organy administracji samorządowej stwierdzą brak związku ukrywania tożsamości z celem zgromadzenia, będą miały możliwość wezwania organizatora do rezygnacji z zastosowania takich środków. Odmowa ze strony organizatora, w połączeniu z prawdopodobieństwem zagrożeń dla porządku publicznego, będzie stanowiła przesłankę do wydania decyzji zakazującej zgromadzenia.
Ponadto, w myśl projektu przewodniczący zgromadzenia będzie zobowiązany, by zażądać opuszczenia zgromadzenia przez osobę zamaskowaną. Jeśli to nie odniesie skutku, przewodzący zgromadzeniu będzie miał obowiązek zwrócenia się z prośbą o interwencję do policji lub straży miejskiej.
Pliki do pobrania
Źródło: http://www.prezydent.pl