Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Za wieloletnią działalność filantropijną oraz współudział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżami Zasługi dziewięciu Prezesów zrzeszonych w Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011”. Medale w jego imieniu wręczył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski w czasie debaty „25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego” w Pałacu Prezydenckim 18 września 2014 r.
Team building na krańcach świata i teatr w środku firmy
Krzysztof Michniewicz zakładając firmę ICP Group S.A. od samego początku był zaangażowany w propagowanie zasad CSR i koncepcji “give instead of take – dawać zamiast brać”, czyli społecznego wolontariatu w trakcie korporacyjnych spotkań firmowych tj. wyjazdy motywacyjne, konferencje oraz zajęcia związane z budowaniem zespołu w różnych zakątkach świata. W wielu akcjach Krzysztof Michniewicz brał udział osobiście, m.in. w sadzeniu drzew na Kostaryce, pomocy schronisku dla zwierząt odebranych kłusownikom w RPA, akcjach pomocowych dzieciom w Kambodży i na Kubie. Od 2012 roku należy do Koalicji „Prezesi - wolontariusze 2011” i jest jednym z najaktywniejszych jej członków. Wtedy też powstał autorski program „go4help” angażujący pracowników, partnerów oraz klientów w określone działania związane z odpowiedzialnością społeczną.
Dla pracowników Marek Grodziński jest „CEO marzeń”, który wspiera i rozumie wiele inicjatyw związanych z szeroko rozumianym obszarem HR tj. relacje z pracownikami, projekty rozwojowe oraz CSR. W 2008 roku dał zielone światło na wdrożenie jednego z najbardziej szalonych i niesztampowych projektów wewnątrz firmy i razem z pracownikami stworzyli jedyny w Polsce charytatywny Teatr Capgemini, w którym grają tylko i wyłącznie pracownicy. Marek Grodziński wspiera wolontariat kompetencji i wymianę wiedzy między organizacjami pozarządowymi a firmą Capgemini. W 2011 roku zdecydował się wdrożyć w firmie długofalowy wolontariacki program grantowy dla pracowników chcących działać na rzecz społeczności lokalnych. Prezes sam firmuje program grantowy, zasiada w kapitule i angażuje się osobiście na każdym etapie programu. Uzasadniając dołączenie do Koalicji „Prezesi-wolontariusze powiedział: „jesteśmy przekonani, że w dużych firmach przykład idzie z góry.”
Prezes Marek Jurkiewicz jest człowiekiem pracy i animatorem pracy, świadomym znaczenia pracownika dla rozwoju przedsiębiorstwa, miasta, regionu i kraju. W czasie spotkań ze studentami czy młodymi przedsiębiorcami udowadnia, że konsekwentne rozwijanie umiejętności pracowników przekłada się na rozwój przedsiębiorstwa, a to wpływa na poprawę wskaźników gospodarczych kraju. Jak sam mówi: Konieczne jest umiejętne zarządzanie zasobami pracowników, motywowanie do działania i wsłuchiwanie się w ich potrzeby”. Prezes dba o pracowników i ich rodziny, angażuje się w organizację konkursów dla dzieci pracowników i pikników rodzinnych. Jest jednym z głównych inicjatorów pierwszej w Polsce konferencji poświęconej tematyce wolontariatu i odpowiedzialnego przywództwa w ramach Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011”.
Wolontariat ma wiele twarzy
W trakcie sprawowania funkcji wiceprezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Jerzy Kurella stał się członkiem - założycielem koalicji „Prezesi – wolontariusze 2011”. Uczestniczył w wielu akcjach społecznych m.in. w programie „Młody Obywatel” w ramach, którego prowadził lekcje z bankowości w gimnazjach, czy „Małe marzenia do spełnienia”. Jako wolontariusz pomagał osobom niepełnosprawnym podczas Wielkiej Gali Integracji w 2012 r., uczestniczył w pracach kapituły konkursu „Wolontariat jest super!”. Po godzinach opiniował projekty społeczne oraz współdecydował o ich dofinansowaniu. Jest honorowym dawcą krwi i regularnie uczestniczy w miesiącu zdrowia.
Leszek Niedałtowski prowadzi aktywną działalność społeczną, nie tylko w zakresie swojego funkcjonowania zawodowego. Jest współautorem kodeksu dobrych praktyk pośredników ubezpieczeniowych. Wolontarystycznie, w ramach projektu „Brokerownia umiejętności” prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów SGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Propaguje wszelkie działania dające szanse na rozwój i lepszą edukację młodzieży, przede wszystkim akademickiej, uwzględniającą szczególnie zaszczepienie wysokich standardów zawodowych i etycznych. Od lat dąży do wzrostu świadomości odpowiedzialności społecznej przyszłych menedżerów, zarówno na ich drodze zawodowej, jaki i w życiu prywatnym. Leszek Niedałtowski wspiera osobiście hospicjum im. ks. Eugeniusza Dudkiewicza w Gdańsku, oraz fundację pomocy osobom niepełnosprawnym „Stróże”.
Z kolei były prezes firmy Medicover Paweł Kacprzyk aktywnie angażował się i wspierał Fundację Medicover w ramach wszystkich obszarów jej działalności. Inspirował pracowników do angażowania się w już istniejące programy np. „Działam dla innych”, ale i sam wprowadził nowe inicjatywy, takie jak jeden z największych projektów realizowanych przez fundację – „Nadzieja dla Kasisi”. Dzięki jego zaangażowaniu, zbudowano strategię wsparcia domu dziecka Kasisi w Zambii. Zawsze podejmował decyzje, które ułatwiały pracownikom - wolontariuszom angażowanie się w działalność charytatywną, służył radą, dzielił się swoimi kompetencjami. Był inicjatorem całego wolontariatu pracowniczego prowadzonego obecnie w Medicover i doskonałym przykładem dla innych pracowników.
Lodołamacze
„Bramy Kraju” – to autorski program Prezesa Marka Kuzaki czyli pierwszego kompleksowego programu marketingu miejskiego kierowanego głównie do środowisk samorządowych i aktywnych społeczności lokalnych, mający na celu wywoływanie pozytywnych zmian w przestrzeni publicznej oraz współpracę samorządu z biznesem. Firma AMS, której jst szefem, jako jedyna na polskim rynku współtworzy projekty rewitalizacji przestrzeni publicznych, których założeniem jest integracja mebli miejskich z reklamą. Przede wszystkim jednak Prezes Kuzaka jest promotorem zatrudniania osób niepełnosprawnych w firmach oraz tworzenia programów wspierających i aktywizujących te osoby w życiu społecznym, takich jak „AMS dla integracji” czy „Pierwsza praca”. Sam był współinicjatorem powstania i członkiem rady fundacji „Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport”, której celem jest m.in. rozwój sportu paraolimpijskiego oraz edukacja, szczególnie dzieci i młodzieży. Pod jego kierownictwem AMS został laureatem konkursu Lodołamacze 2013 za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.
Paweł Ornatek, podobnie jak prezes Kuzaka, od lat działą na rzecz promocji zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W czasie pracy w firmie Lyreco, we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja przystosował budynek biurowy dla osób niepełnosprawnych. Będąc w Koalicji „Prezesi -wolontariusze 2011 brał udział w dwóch akcjach Dzień Dziecka z Prezesami pomagając dzieciom – przedstawieniach dla dzieci wymagających zwiększonej opieki, brał udział w trzech Wielkich Galach Integracji w Sali Kongresowej w Warszawie. Wprowadził firmę Lyreco do Forum Odpowiedzialnego Biznesu, która często przy współudziale ministerstw i innych organizacji rządowych oraz jednocząc największe firmy w Polsce, wspólnie pracuje nad promocją idei ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu.
Pokazać młodym autorytety
Prezes firmy Bigram Piotr Wielgomas jest inicjatorem wielu znaczących ogólnopolskich konferencji o zarządzaniu i organizatorem wizyt największych autorytetów biznesowych. Dzięki niemu Polskę odwiedzili m.in. prof. Philipp Kotler, prof. Robert Cialdini, Daniel Goleman, Kevin Roberts, William Uhry. Piotr Wielgomas to również organizator elitarnego międzynarodowego konkursu dla przyszłych liderów „Enactus”, w którym już jest obecnych kilkanaście polskich uczelni wyższych. Jako organizator konkursu Sife Poland, razem z zespołem pracowników, od kilku lat szerzy ideę społecznej odpowiedzialności biznesu wśród studentów polskich uczelni. Zaszczepił również wśród pracowników swojej firmy ideę wspólnego pomagania: dzięki jego inicjatywie firma wspiera m.in: SOS Wioski Dziecięce, fundację „Podaruj dzień dziecka”, fundację Anny Dymnej, Centrum Zdrowia Dziecka oraz ubogie rodziny, o których dowiadują się od pracowników, sąsiadów i dla nich organizują zbiórki i zakupy. Piotr Wielgomas działa też prywatnie pro publico bono: jest inicjatorem i współtwórcą - wraz z aktorem Emilianem Kamińskim - projektu ręcznie robionej makiety przedwojennej Warszawy, którą można podziwiać w Teatrze Kamienica w Warszawie, jako kolejną atrakcję promującą stolicę. Osobiście wspiera finansowo: Fundację Domy Wspólnoty „Chleb życia”, Fundację „Jestem”, „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i „Fundację Budowy Świątyni Opatrzności”.
Prezesi otrzymali złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi w czasie debaty „25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego” którą Kancelaria Prezydenta zorganizowała razem z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Koalicją „Prezesi – wolontariusze 2011”.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.