Gdy stajemy przed koniecznością przygotowania prostej, funkcjonalnej, a do tego przejrzystej wizualnie prezentacji, nie musimy koniecznie sięgać po rozbudowane narzędzia typu PowerPoint dołączone do drogiego Office’a czy Impress znajdujące się w darmowym OpenOffice. Do działań organizacji pozarządowych świetnie nadaje się umieszczone w sieci narzędzie Slid.es. I to nawet lepiej!
Prezentacje pokazywane w trakcie wystąpień to uzupełnienie tego co do przekazania ma dany prelegent, pewna ilustracja omawianych problemów. Warto o tym pamiętać, bo nierzadko spostrzec można przekoloryzowane prezentacje, jakie są przedstawiane na konferencjach. A im więcej danych, tym trudniej je zapamiętać. Do takich właśnie podstawowych, nieprzekoloryzowanych działań idealnie nadaje się proste narzędzie Slid.es. To umieszczona w sieci witryna, dzięki której w prosty, intuicyjny sposób przygotujemy prezentacje i umieścimy je na własnym dysku o objętości do 250 MB. Minusem darmowej wersji jest ograniczenie umieszczania prezentacji online, co sprowadza się do konieczności podłączenia do sieci, w trakcie wykorzystania prezentacji.
Możliwości
Edytor tylko z pozoru wygląda na skomplikowany. U góry znajdują się typowe narzędzia służące do edycji tekstu w konkretnym slajdzie. To narzędzia znane z każdego edytora tekstowego, takie jak: pogrubianie liter, zmiana rozmiaru czy rodzaju czcionki. Lewe menu to już funkcje definiujące wygląd całego materiału. Dzięki nim możemy nadać konkretny tytuł prezentacji, zdefiniować adres www, pod jakim będzie widoczna i określić odstępy czasu, w jakich będą wyświetlane kolejne slajdy. Tu także wybierzemy rodzaj animacji uruchamiających się przed wyświetleniem kolejnego slajdu czy zdefiniujemy szablony i warianty kolorystyczne, jakie będzie miała prezentacja.
Kolejne kroki są doprawdy intuicyjne. Ciekawą funkcjonalnością Slid.es jest możliwość konstruowania dwuwymiarowych prezentacji, które nie będą prezentowane standardowo, jak każda inny dokument w formacie .PPT, w którym slajdy wyświetlane są w formie poziomej. Nawigacja między kolejnymi slajdami może odbywać się zarówno w poziomie, jak i pionie. Tak przygotowaną prezentację bez trudu zaprezentujemy na naszym komputerze, ale też z ogromną łatwością umieścimy na blogu czy witrynie internetowej. Każda prezentacja umieszczona online ma także dodatkowe funkcjonalności społecznościowe, internauci oglądający naszą prezentację przygotowaną na platformie Slid.es mogą ją komentować, a także przekazywać innych internautom.
Dodatkowe funkcjonalności odpłatnie
Opisane wyżej możliwości Slid.es dostępne są w bezpłatnej wersji oprogramowania. Za dodatkowe możliwości narzędzia trzeba zapłacić. Twórcy witryny pobierają opłatę – w wysokości 7 dolarów miesięcznie lub 70 dolarów rocznie. W jej ramach zamiast 250 MB otrzymujemy 2 GB przestrzeni dyskowej na nasze prezentacje, a także możliwość konstruowania prezentacji nie tylko do wglądu online, ale także prywatnie – tylko przez nas i dla osób znających hasło. Każdą prezentację można podglądać w formie offline, eksportować do formatów .PDF, a także synchronizować z zewnętrznym dyskiem online – Dropboxem. W opcji płatnej otrzymujemy też dodatkowe style, w jakich prezentacje możemy edytować, a także motywy, w jakich przygotujemy prezentacje.
Źródło: Technologie.ngo.pl