Prezentacja wyników badań dotyczących przemocy ekonomicznej w Polsce - relacja z debaty
10 grudnia zostały zaprezentowane wyniki badań dotyczących zjawiska przemocy ekonomicznej w Polsce. Fundacja im. Heinricha Bölla wraz z Instytutem Spraw Publicznych starają się nagłośnić problematykę tego zjawiska w ramach projektu „Przemoc ekonomiczna – diagnoza problemu równouprawnienia płci i debata o przeciwdziałaniu”. Organizatorzy zapraszają do lektury relacji z debaty autorstwa Gerta Röhrborna, a także do zapoznania się z prezentacją wyników badań.
Polacy i Polki za wzmacnianiem narzędzi przeciwdziałania przemocy wobec kobiet
Co więcej, nie jest ono zadowolone z wymiaru i jakości dotychczasowych reakcji ze strony państwa:
- 61% badanych (w tym 66% kobiet i 56% mężczyzn) uważa, że pomoc dla osób doświadczających przemocy jest w Polsce niewystarczająca.
- Zdecydowana większość Polaków i Polek uważa, że nie można usprawiedliwiać zachowań takich jak wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków, utrudnianie partnerce/żonie pracy zarobkowej i niepłacenie alimentów.
- Aż 26% badanych twierdzi, że znają osoby dotkniętych jedną z różnych form przemocy ekonomicznej.
- Decydującą cechą przy doświadczeniu przemocy w populacji nie jest edukacja, wiek lub poziom zarobków, ale wyraźnie płeć.
W dyskusji towarzyszącej prezentacji pojawił się przede wszystkim wątek obawy wielu kobiet przed odejściem z związków przemocowych. Lęk wynika z doświadczenia, że to najczęściej kobiety po rozpadzie małżeństw muszą utrzymywać dzieci, ponieważ w Polsce alimenty nie są powszechnie egzekwowane. Jak twierdziła obecna na spotkaniu prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, kluczowym problemem nie są same przypisy prawne, ale kulturowo uwarunkowana i daleko idąca wyrozumiałość dla sprawców przemocy. Pobłażliwość okazują niekiedy nawet organa wymiaru sprawiedliwości, doszukując się sygnałów „dobrej woli”.
W pierwszej połowie przyszłego roku opublikowany zostanie końcowy raport projektu rozszerzony o wyniki badań jakościowych (łącznie z rozmowami z kobietami dotkniętymi przemocą ekonomiczną i zespołami interdyscyplinarnymi zajmującym się problemem przemocy w rodzinie). Okaże się on już po głosowaniu nad ratyfikacją konwencji w Sejmie, które w tej chwili zapowiedziane jest na styczeń 2015 r. Mamy jednak nadzieję, że już wstępne wyniki badań korzystnie wpłyną na jej ocenę przez niezdecydowanych jeszcze posłów i posłanki, skłaniając ich do akceptacji tego, co nie tylko Rada Europy, a także większość Polaków i Polek uważa za słusznie.
All rights reserved